EN

Hungarian "Medic Orchestra"

Data → 26 września o godz. 19.00
Wystąpi → Hungarian "Medic Orchestra"
Dyryguje → Gergely Dubóczky

Program:
LUDWIG VAN BEETHOVEN: KÖNIG STEPHAN OVERTURE
GUSTAV MAHLER SYMPHONY NO 1., "TITAN"

UWAGA!

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek: AStruba@mfa.gov.hu

Po uzyskaniu mailowego potwierdzenia rezerwacji bezpłatne karty wstępu odebrać można w kasie Teatru codziennie w godzinach 10.00 – 14.00, 14.30 – 19.00 oraz w dniu koncertu na dwie godziny przed rozpoczęciem. Ilość miejsc ograniczona.

Orkiestra Medyków działająca przy 250-letnim Uniwersytecie im. Semmelweisa (Węgry, Budapeszt) powstała czternaście lat temu, a jej dyrektorem artystycznym i dyrygentem od 2009 jest Gergely Dubóczky.

Członkami są przede wszystkim studenci uniwersytetu medycznego w Budapeszcie oraz kilku innych uczelni węgierskich. Orkiestra Medyków systematycznie występuje na uroczystościach uniwersyteckich, ale odnosiła także sukcesy między innymi w Bayreuth, Szwajcarii i w Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. Podczas uroczystego koncertu Symfonii Mahlera na specjalną uwagę zasługuje fakt, że udział wezmą również słuchacze zagranicznych instytucji partnerskich Uniwersytetu im. Semmelweisa.

Międzynarodowa Orkiestra Medyków zagra Jubileuszowy Koncert w czterech krajach.
 

Gergely Dubóczky jest jedynym węgierskim dyrygentem po trzydziestce, który pracował na równi z Zoltánem Kocsisem, Ivánem Fischerem i Ádámem Fischerem. Obok tradycyjnego repertuaru jest zapalonym wielbicielem muzyki barokowej i współczesnej, a jego nazwisko kojarzy się z wieloma premierami nowych utworów.  Zaraz po ukończeniu studiów spędził dwa lata jako asystent dyrygenta Węgierskiej Filharmonii Narodowej Zoltána Kocsisa.

W 2013 roku zakłada  zespół Budapest Sound Collective i tworzy produkcje współczesne i między-artystyczne [Gesamtkunstwerk], takie jak „Siedem ostatnich słów” Haydna z Péterem Esterházym  i malarzem Istvánem  Nádlerem oraz cykl „Elementy” wystawiany na Festiwalu Sztuki Współczesnej CAFE w Budapeszcie. Regularnie współpracuje z Budapeszteńską Orkiestrą Festiwalową (Budapest Festival Orchestra) zarówno jako asystent, jak i dyrygent. W listopadzie 2016 roku dyrygował orkiestrą  Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta jako pierwszy dyrygent w serii Rising Star Ivána Fischera. Inni dyrygenci, którym asystował to Jaap van Zweden, Marek Janowski, Jukka-Pekka Saraste i Robin Ticciati. Podczas Budapest Wagner Days w 2015 i 2016 roku pracował u boku Ádáma Fischera jako asystent dyrygenta przy wystawieniu oper „Pierścień Nibelungów”, „Spiewacy norymberscy” oraz i „Latający Holender”. W 2016 roku zdobył pierwszą nagrodę na Atlantic Coast Conducting Competition w Portugalii, a latem 2017 został zaproszony do udziału w Gstaad Menuhin Festival jako dyrygent w Akademii Dyrygenckiej. Od 1 stycznia 2018 roku jest głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Alba Regia.

 

Czytaj wszystko