EN
CC0 Creative Commons

Koncert noworoczny 2020

  • Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena
  • Premiera: 01.01.2020

Najsłynniejsze walce, marsze i polki Johanna Straussa oraz arie Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu uznanych krakowskich muzyków pod batutą jednego z najbardziej utalentowanych dyrygentów w Europie. A wszystko to w wyjątkowej scenerii zabytkowych, teatralnych wnętrz. Centrum Kultury Podgórza i Stowarzyszenie Artystyczne Horizon zapraszają - na organizowany już po raz 27. Koncert Noworoczny.

Wzorowany na słynnych koncertach wiedeńskich, Koncert Noworoczny jest organizowany cyklicznie od 1993 r. W ramach wydarzenia orkiestra − od 27 lat niezmiennie Kamerata Krakowska − wykonuje utwory muzyki klasycznej i operetkowej. Tym razem będą to najsłynniejsze walce, marsze i polki Johanna Straussa oraz arie operetkowe Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Orkiestrę poprowadzi Michał Dworzyński.

Dopełnieniem całości będzie zabytkowe, majestatyczne wnętrze Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, w którym odbędzie się to wyjątkowe wydarzenie.

Muzyczną ucztę zakończy noworoczny toast lampką szampana wzniesiony wspólnie przez artystów i gości.

Wykonawcy → Joanna Freszel – sopran, Michał Dworzyński – dyrygent, Kamerata Krakowska

J. Strauss II – Polka Szampańska  op.211
W. A. Mozart  – aria Despiny z I aktu opery Cosi fan tutte KV 588
J. Strauss – Walc Róże południa op.388
W. A. Mozart  – aria Despiny z II aktu opery Cosi fan tutte KV 588
J. Strauss – Walc Życie artysty op.316

v   

J. Strauss II – Polka Tritsch-Tratsch op. 214
J. Strauss II – aria Adeli z III aktu operetki Zemsta Nietoperza
J. Strauss II – Polka Freikugeln  op. 326
H. CH. Lumbye – Galop szampański 
J. Strauss II – aria Adeli z II aktu operetki Zemsta Nietoperza
J. Strauss II – Polka Grzmoty i błyskawice op. 324

 

Zwyczaj organizowania koncertów w Krakowie w pierwszy dzień roku został zainicjowany 27 lat temu właśnie przez tę orkiestrę. I choć pomysł ten znalazł w Stołeczno-Królewskim Mieście wielu naśladowców, to jednak noworoczna propozycja Kameraty niezmiennie przyciąga największe tłumy.

Prawdziwym magnesem dla melomanów jest tradycyjny repertuar koncertów – utwory słynnych wiedeńczyków – oraz „salonowa″, prawdziwie straussowska obsada złożona z wytrawnych muzyków. Na niepowtarzalna atmosferę koncertów składa się także magia wyjątkowego miejsca, jakim jest zabytkowa sala teatralna z widownią o układzie barokowego teatru włoskiego.

KAMERATA KRAKOWSKA

Orkiestra powstała w 1989 r. z inicjatywy Matthiasa Hermanna – profesora Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie. Zespół tworzą krakowscy muzycy, grający zawodowo w or­kiestrach Filharmonii Krakowskiej i Capelli Cracovienis.

Orkiestra wielokrotnie występowała w Polsce i w Niemczech. Była zaproszona do uczestnictwa m.in. w Europejskim Miesiącu Kultury w Krakowie, krakowskim Festiwalu Kultury Żydowskiej, Tage für Neue Musik Stuttgart, SDR-Atelier Stuttgart, Europäische Kirchemusik w Schwäbisch Gmünd.

Zespół ma w swoim dorobku trzy płyty CD. Pierwsza z nich zawiera repertuar klasyczny, następna – wydana przez Kameratę w kooperacji ze Stowarzyszeniem Artystycznym Muzyka Centrum – polską i niemiecką muzykę współczesną, a ostatnia, będąca częścią albumu wydanego w ramach projektu Muzykalia łańcuckie, obejmuje głownie twórczość kompozytorów polskich i niemieckich okresu oświecenia i romantyzmu.

Od początku swego istnienia do roku 2008 orkiestra działała pod patronatem niemieckiej fundacji Förderverein Kamerata Krakowska z siedzibą w Ludwigsburgu. Po zakończeniu działalności ludwigsburskiej fundacji Kamerata przyjęła opiekę impresaryjną Stowarzyszenia Artystycznego Horizon, umacniając w ten sposób swą wcześniejszą, kilkuletnią współpracę ze Stowarzyszeniem.

 

Kamerata Krakowska

Maciej Czepielowski, Bogusława Ziegelheim,
Bogdan Wozniak, Edyta Krakowska, Barbara Mglej – I skrzypce
Jadwiga Czepielowska, Monika Worek,
Jan Nazimek, Anna Wozniak  – II skrzypce
Beata Płoska, Edyta Brylinska – altówki
Agata Sanchez Martos, Magdalena Zubrzycka – wiolonczele
Michał Skiba – kontrabas
Agata Głodek – flet
Paweł Nyklewicz – obój
Karol Sikora – klarnet
Adam Mróz – fagot
Anna Baran, Przemysław Siuta – rogi
Konrad Pisera – trąbka
Teodor Grodecki – puzon
Rafał Tyliba – instrumenty perkusyjne

 

 

Czytaj wszystko

Informacja prasowa

Do pobrania