EN
CC0 Creative Commons

Koncert noworoczny 2020

  • Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena
  • Premiera: 01.01.2020

Najsłynniejsze walce, marsze i polki Johanna Straussa oraz arie Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu uznanych krakowskich muzyków pod batutą jednego z najbardziej utalentowanych dyrygentów w Europie. A wszystko to w wyjątkowej scenerii zabytkowych, teatralnych wnętrz. Centrum Kultury Podgórza i Stowarzyszenie Artystyczne Horizon zapraszają - na organizowany już po raz 27. Koncert Noworoczny.

Wzorowany na słynnych koncertach wiedeńskich, Koncert Noworoczny jest organizowany cyklicznie od 1993 r. W ramach wydarzenia orkiestra − od 27 lat niezmiennie Kamerata Krakowska − wykonuje utwory muzyki klasycznej i operetkowej. Tym razem będą to najsłynniejsze walce, marsze i polki Johanna Straussa oraz arie operetkowe Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Orkiestrę poprowadzi Michał Dworzyński.

Dopełnieniem całości będzie zabytkowe, majestatyczne wnętrze Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, w którym odbędzie się to wyjątkowe wydarzenie.

Muzyczną ucztę zakończy noworoczny toast lampką szampana wzniesiony wspólnie przez artystów i gości.

Wykonawcy → Joanna Freszel – sopran, Michał Dworzyński – dyrygent, Kamerata Krakowska

J. Strauss II – Polka Szampańska  op.211
W. A. Mozart  – aria Despiny z I aktu opery Cosi fan tutte KV 588
J. Strauss – Walc Róże południa op.388
W. A. Mozart  – aria Despiny z II aktu opery Cosi fan tutte KV 588
J. Strauss – Walc Życie artysty op.316

v   

J. Strauss II – Polka Tritsch-Tratsch op. 214
J. Strauss II – aria Adeli z III aktu operetki Zemsta Nietoperza
J. Strauss II – Polka Freikugeln  op. 326
H. CH. Lumbye – Galop szampański 
J. Strauss II – aria Adeli z II aktu operetki Zemsta Nietoperza
J. Strauss II – Polka Grzmoty i błyskawice op. 324

 

Zwyczaj organizowania koncertów w Krakowie w pierwszy dzień roku został zainicjowany 27 lat temu właśnie przez tę orkiestrę. I choć pomysł ten znalazł w Stołeczno-Królewskim Mieście wielu naśladowców, to jednak noworoczna propozycja Kameraty niezmiennie przyciąga największe tłumy.

Prawdziwym magnesem dla melomanów jest tradycyjny repertuar koncertów – utwory słynnych wiedeńczyków – oraz „salonowa″, prawdziwie straussowska obsada złożona z wytrawnych muzyków. Na niepowtarzalna atmosferę koncertów składa się także magia wyjątkowego miejsca, jakim jest zabytkowa sala teatralna z widownią o układzie barokowego teatru włoskiego.

KAMERATA KRAKOWSKA

Orkiestra powstała w 1989 r. z inicjatywy Matthiasa Hermanna – profesora Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie. Zespół tworzą krakowscy muzycy, grający zawodowo w or­kiestrach Filharmonii Krakowskiej i Capelli Cracovienis.

Orkiestra wielokrotnie występowała w Polsce i w Niemczech. Była zaproszona do uczestnictwa m.in. w Europejskim Miesiącu Kultury w Krakowie, krakowskim Festiwalu Kultury Żydowskiej, Tage für Neue Musik Stuttgart, SDR-Atelier Stuttgart, Europäische Kirchemusik w Schwäbisch Gmünd.

Zespół ma w swoim dorobku trzy płyty CD. Pierwsza z nich zawiera repertuar klasyczny, następna – wydana przez Kameratę w kooperacji ze Stowarzyszeniem Artystycznym Muzyka Centrum – polską i niemiecką muzykę współczesną, a ostatnia, będąca częścią albumu wydanego w ramach projektu Muzykalia łańcuckie, obejmuje głownie twórczość kompozytorów polskich i niemieckich okresu oświecenia i romantyzmu.

Od początku swego istnienia do roku 2008 orkiestra działała pod patronatem niemieckiej fundacji Förderverein Kamerata Krakowska z siedzibą w Ludwigsburgu. Po zakończeniu działalności ludwigsburskiej fundacji Kamerata przyjęła opiekę impresaryjną Stowarzyszenia Artystycznego Horizon, umacniając w ten sposób swą wcześniejszą, kilkuletnią współpracę ze Stowarzyszeniem.

 

Kamerata Krakowska

Maciej Czepielowski, Bogusława Ziegelheim,
Bogdan Wozniak, Edyta Krakowska, Barbara Mglej – I skrzypce
Jadwiga Czepielowska, Monika Worek,
Jan Nazimek, Anna Wozniak  – II skrzypce
Beata Płoska, Edyta Brylinska – altówki
Agata Sanchez Martos, Magdalena Zubrzycka – wiolonczele
Michał Skiba – kontrabas
Agata Głodek – flet
Paweł Nyklewicz – obój
Karol Sikora – klarnet
Adam Mróz – fagot
Anna Baran, Przemysław Siuta – rogi
Konrad Pisera – trąbka
Teodor Grodecki – puzon
Rafał Tyliba – instrumenty perkusyjne

 

 

Czytaj wszystko

Informacja prasowa

Do pobrania

"Znachor" w Opolu 1989 1989 / spektakl w Gdańsku 1989 / spektakl w Poznaniu 1989 / spektakl w Toruniu 1989 / spektakl w Warszawie 1989 / transmisja live Act of Killing Act of Killing Agamemnon Berek, czyli upiór w moherze Bóg, ja i pieniądze Botticelli Chory z urojenia Debil Debil / spektakl w Grudziądzu Dobrze się kłamie Dwoje na huśtawce Dziady Dziady Goło i wesoło Hamlet IMPRO KRK IMPRO KRK Kobieta i życie Kobieta i życie Kto się boi Virginii Woolf? Kwiat paproci Lalka Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Gdańsku Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Kaliszu Ludzie inteligentni Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus My Baby, czyli rodzinny biznes Nerwica Natręctw Niespodziewany powrót Noc Teatrów - Pani Bovary. Możliwa historia Noc Teatrów - Smok! Nowy Jork. Prohibicja O dwóch doktorach i jednej pacjentce O mało co... Opowieść wigilijna Pani Bovary. Możliwa historia Pani Pylińska i sekret Chopina Państwo / Der Staat Państwo / Der Staat - spektakl w Łodzi Państwo / Der Staat - spektakl w NTM Nationaltheater Mannheim POMOC DOMOWA Porwanie - Nowa komedia Artura Barcisia Prawda Proszę Państwa, Wyspiański umiera Rabacja Romeo i Julia Romeo i Julia / spektakl w Gdańsku Seks dla opornych Serce ze szkła. Musical Zen Simona K. Wołająca na puszczy Siostrzeństwo / Sisterhood Słoneczni chłopcy Smok! Smok! - spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw Spóźnione odwiedziny Sylwester w Krakowie: Ludzie inteligentni Szczeliny istnienia SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY / spektakl w Warszawie Testosteron Turnus mija, a ja niczyja Tydzień, nie dłużej TYSIĄC NOCY I JEDNA. Szeherezada 1979 Wesele Wieczorek pożegnalny Wielki Gatsby Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej Wydarzenie zewnętrzne "BARABUUM" Wydarzenie zewnętrzne "Boeing Boeing" Wydarzenie zewnętrzne "Damski biznes" Wydarzenie zewnętrzne "Inteligenci" Wydarzenie zewnętrzne "Kim jest pan Schmitt?" Wydarzenie zewnętrzne "Między łóżkami" Wydarzenie zewnętrzne "Optymiści czyli nasi w Egipcie" Wydarzenie zewnętrzne "Prywatna klinika" Wydarzenie zewnętrzne "Scenariusz dla trzech aktorów" WYDARZENIE ZEWNĘTRZNE "SZALONE NOŻYCZKI" Wydarzenie zewnętrzne "Wąsik - Jak się (nie) golić przed wizytą teścia" Wydarzenie zewnętrzne: "Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu" Zamknięci w Teatrze Zimowla Znachor Znachor żONa