e-teatr.pl
Lalka
online
- Autor: Bolesław Prus
- Reżyseria: Wojtek Klemm
- Adaptacja i dramaturgia: Tomasz Cymerman
- Scenografia: Magdalena Gut
- Kostiumy: Julia Kornacka
- Muzyka: Albrecht Ziepert
- Reżyseria świateł: Michał Grabowski
- Producent: Bartosz Jelonek
- Inspicjent: Iwona Cieślik
- Asystenci reżysera: Hubert Fiebig, Małgorzata Jakubowska
- Konsultacje choreograficzne: Aleksander Kopański
- Konsultacje kaskaderskie: Tadeusz Widomski
- Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena
- Premiera: 17.05.2019
Transmisja online, 17 kwietnia o godz. 19:00 → KUP BILET
Lalka – figurka przedstawiająca człowieka (często niemowlę), zwierzę lub fikcyjnego humanoida, współcześnie zwykle wykonana z plastiku i tkaniny. Lalki są najczęściej używane jako zabawki dla dzieci. Inne typy lalek są przeznaczone dla dorosłych do kolekcjonowania.
Lalki bywają też elementem dekoracyjnym. W pewnych kulturach mają znaczenie symboliczne i są wykorzystywane w ceremoniach i rytuałach, jako idole przedstawiające bóstwa (albo obiekty seksualne).
Z badań archeologicznych wynika, że należą do najstarszych znanych ludzkości zabawek – znajdowano je w egipskich grobowcach datowanych na 2000 lat p.n.e.
Lalkę można: przytulić, ubrać, rozebrać, uczesać, pomalować, zbić, podpalić, zgubić, zapodziać, schować, głaskać, sprzedać, kupić, umyć, ukraść, rozpruć, pokochać, znaleźć, zwymyślać, potłuc, wyrzucić, oszpecić, okaleczyć, utopić, zakopać.
Lalki nie można: ożywić, zranić, odchudzić, wychować, okłamać, urodzić, zarazić, zaniedbać, zniechęcić, wydziedziczyć, zagłodzić, zabić, nauczyć, oswoić, wyswatać, rozbawić, wzruszyć, podniecić, rozczulić, zgwałcić, zirytować, zadręczyć.
Niektórzy sądzą, że lalki są bardziej ludzkie niż człowiek.
Trailer
Film do spektaklu "Lalka" w Polskim Języku Migowym, opisujący bohaterów.
Aktor Marcin Janicki zaprasza w Polskim Języku Migowym na spektakl pt. "Lalka"
teaser #1
Audiodeskrypcja filmu dla osób z niepełonosprawnością wzroku
Teaser spektaklu Lalka. Film sprawia wrażenie jednego, długiego ujęcia. Kamera przejeżdża z lewej strony kadru na prawą. Tło jest czarne. Nagranie zaczyna się planszą, na czarnym tle białe napisy, Bolesław Prus, Lalka, reżyseria Wojtek Klemm. Na drewnianej podłodze siedzi mężczyzna w średnim wieku. To Ignacy Rzecki. Trzyma dwie lalki, palce wbija w ich głowy. Lalki przypominają niemowlęta. Mężczyzna porusza nimi jak marionetkami. W ostatniej scenie lalki wiszą bezwładnie, przyczepione do rąk mężczyzny. Całość kończą widniejące na czarnym tle napisy, premiera 17 maja 2019, następnie logotyp teatru i adres strony www.
teaser #2
Spektakl "Lalka" zakwalifikowany do tegorocznej edycji konkursu Klasyka Żywa
Z radością informujemy, że spektakl "Lalka" wg. Bolesława Prusa w reżyserii Wojtka Klemma zakwalifikował się do tegorocznej V edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Więcej na ten temat przeczytaj tu >>
Zdjęcia ze spektaklu
fot. Michał Ramus © Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie








Sesja zdjęciowa
fot. Michał Ramus © Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie





LEKCJA ONLINE "Lalka"
Zapraszamy do uczestniczenia w lekcji online , którą zrealizowaliśmy w ramach cyklu kulturalno-edukacyjnego „Zamknięty teatr, otwarte głowy”.
Jest to film, który będzie doskonałym merytorycznym wsparciem dla nauczycieli podczas omawiania „Lalki” B. Prusa. Scenarzystą i reżyserem projektu jest Tomasz Cymerman.
Recenzje:
Onet.pl