EN
Gaga People with Ohad, fot. Gadi Dagon

Kroki 2018 / Gaga people
Adi Weinberg-Prejna (Izrael)

45 min.
> 15

Tańczysz klasycznie? Gaga pozwoli Ci być lepszą baleriną! Próbujesz sił w tańcu współczesnym? Odkryjesz nowe możliwości swego ciała! W ogóle nie tańczysz, a chciałbyś? Gaga pozwoli Ci posmakować przyjemności ruchu!

GAGA to "język ruchu" Ohada Naharina, twórcy i choreografa izraelskiej Batsheva Dance Company. GAGA stanowi nieodłączny element codziennej praktyki tancerzy zespołu i powstała ponad 20 lat temu bezpośrednio po poważnej kontuzji pleców Naharina. „Potrzebowałem dwóch rzeczy: ponownie uruchomić swoje ciało i jednocześnie opracować szereg wskazówek dla tancerzy, dotyczących tego, jak mają tańczyć, by nie zrobić sobie krzywdy”. Postanowił więc wyjść od samoobserwacji i wyostrzenia świadomości swego ciała w ruchu, a relację jakie zdawał tancerzom z dokonanych odkryć, zaczęły się stopniowo układać w „język i metodę”. Dziś mówi się o GAGA jako o „wyższej edukacji” dla tancerza”, i to takiej, która nie opiera się na żadnej wybranej technice – przeciwnie, pokazuje jak lepiej tańczyć w technice, którą praktykuje się na co dzień. 10 lat temu Ohad Naharin zaczął stosować swój „język” także w zajęciach z nie-tancerzami. W ten sposób Gaga przekroczyła granice tanecznego świata i stała się dla choreografa i wielu innych filozofią życia. Teraz i TY możesz spróbować GAGA!

  • Data → 15 maja (wtorek) oraz 16 maja (środa) 
  • Godzina → 17.00 oraz 18:00
  • Miejsce → Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie, Scena Miniatura, pl. Św. Ducha 2
  • Bilety → 30 zł


Adi Weinberg-Prejna pracowała jako tancerka i improwizatorka w wielu projektach w Izraelu, występowała na festiwalach na całym świecie. Wśród choreografów, z którymi współpracowała są: Nadar Rossano, Efrat Rubin, Noa Zuk, Aviv Eveguy, Deganit Shemi, Yuval Goldstein, Shimrit Golan, Sharon Vaisvaser, Michael Miller, Fresco Dance Company i Izraelska Opera. Przez pewien czas była tancerką w Vertigo Dance Company, po odbyciu służby wojskowej pobierała nauki w The Haifa Program for Professional Dancers. W 2013 duetem z Nadar Rosano OffLine zdobyła III nagrodę konkursu "NO BALLET" w Niemczech. Kontynuując współpracę z Rosano wzięła udział w najnowszym spektaklu Asphalt. Jej solowa choreografia "Living Leaving" powstała podczas programu rezydencyjnego projektu Maat i miała swoją premierę na festiwalu Maat w Lublinie. Od tego czasu pokazuje swoje dzieło na różnych festiwalach. Ponadto jest terapeutką Shiatsu, masażystką Ayurverda-Seed, nauczycielką pilates, uprawia jogę, była także tancerką salsy i tłumaczką, jest certyfikowanym nauczycielem Gagi.

VI Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego KROKI 2018

Tegoroczna edycja festiwalu KROKI odbywa się od 11 do 20 maja pod hasłem "Dialogujący". Po zeszłorocznej edycji, koncentrującej się na konflikcie, tyleż intymnym, co politycznym, tym razem stawiamy na dialog – dialog między osobami, między społecznościami, między tradycjami. Poprzednio postulowaliśmy jasną polaryzację stanowisk, teraz zapraszamy do otwarcia się na innych, na odmienność, zachęcamy do uwolnienia dobrej woli i pozytywnej energii.

Więcej o Festiwalu KROKI 2018

Program Festiwalu (PDF)

 

Czytaj wszystko

Projekt jest finansowany ze środków MKiDN