EN

MYŚLNIK. Sezon 2. Spotkanie 2 "Depresja, otchłań, melancholia"
Jazz – Filozofia - Stand-up

Data → 23 listopada, godz. 19.00
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
Gość → Zbigniew Mikołejko
Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
Filozoficzny stand-up → Marta Waldera
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa

Zapytamy o depresyjność naszego świata. O wewnętrzną szarość i mrok, w których się pogrążamy. O otchłań istnienia. O rzeczywistość, która przeraża nas chaosem i przemocą. Ale zapytamy też, jak mimo wszystko się temu nie poddać? Porozmawiamy o melancholii, która niesie w sobie pewnego rodzaju ulgę i odrobinę światła, nie karmiąc nas przy tym łatwymi i złudnymi nadziejami.

Filozoficzna refleksja o człowieku, świecie, istnieniu. Czy nie jest ona dziś naszą jedyną szansą i największą potrzebą?

Gościem Piotra Augustyniaka będzie Zbigniew Mikołejko.

Czytaj wszystko

Zbigniew Mikołejko

(ur. w 1951 r. w Lidzbarku Warmińskim), profesor dr hab. nauk humanistycznych, filozof i historyk religii, eseista, poeta; kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, członek Akademii Amerykańskiej w Rzymie oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, wykładowca kilku uczelni warszawskich i ASP w Krakowie, autor ok. 900 publikacji w różnych językach. Ważniejsze książki: Katolicka filozofia kultury w Polsce w epoce modernizmu (1987), Mity tradycjonalizmu integralnego (1998), Emaus oraz inne spojrzenia do wnętrza Pisma (1998), Elementy filozofii (7 wydań, 1998-2008). Śmierć i tekst (2001, przekład ukraiński - 2014), Żywoty świętych poprawione (2001), W świecie wszechmogącym (2009), We władzy wisielca, t. 1-2 (2012-2014; przekład włoski części 1 - 2016), Żywoty świętych poprawione ponownie (2017), Gorzkie żale (2017). Między zbawieniem a Smoleńskiem (2018), Prowincje ciemności (2018), Heilsberg, to miasto (2018), Kwintet (2019), Teraz i zawsze (2022). W 2013 roku ukazał się też jego „wywiad-rzeka” pt. Jak błądzić skutecznie. Wyróżniony m.in. srebrnym medalem „Gloria Artis” (2014) oraz Nagrodą ACADEMIA (za Najlepszą Akademicką Książkę Humanistyczną, 2015).

Opis projektu

Myślnik to przestrzeń do myślenia. Myślenia na żywo i na przekór. Myślenia z oddechem, wbrew dusznemu i bezdusznemu światu bezmyślności.

Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach naszych trudnych czasów, podchodząc do nich w sposób niekonwencjonalny. Naszymi gośćmi będą najwybitniejsi polscy intelektualiści.

Myślnik to pauza, przerwa, zawieszenie. To co oczywiste i uznane za normę zostaje tu zatrzymane, rozsunięte i rozszczelnione, tak żeby pomyśleć, co jest głębiej i dalej:co pozostaje niepomyślane oraz niewypowiedziane, bo niewygodne, trudne, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i powszechnie podzielaną opinią. Myślnik to nasza próba odpowiedzi na nie-po-myślność świata.

Będziemy myśleć twórczo, w inspirującym kontekście oraz inspirującej atmosferze. Rozmowę będzie przenikać improwizowana (nie tylko jazzowa) muzyka, a otwierać ją będzie prowokacyjny, filozoficzny monolog, którego formę określiliśmy hasłowo jako „filozoficzny stand-up”.

Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego