EN
Na większości powierzchni plakatu głowa starszego mężczyzny, w szarym kolorze. Mężczyzna ma zaczesane włosy do tyłu, brodę, okrągłe okulary w grubych czarnych oprawkach, patrzy przed siebie. Jego twarz jest zniekształcona, przypomina robota, terminatora. Widać różne tryby, kilka warstw mechanizmów.

MYŚLNIK. Spotkanie 4 → Kto się boi "Dziadów"?
Jazz – Filozofia – Stand-up

Data → 30 stycznia 2022, godz. 17.00, Scena MOS
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak

Goście → Maja Kleczewska i Krzysztof Głuchowski
Filozoficzny stand-up → Dominika Bednarczyk
Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa

Link do transmisji wydarzenia: https://playkrakow.com/vods/vod.2054

Jak to się dzieje, że "Dziady" potrafią wciąż bulwersować? Na czym polega ich siła i aktualność? Na czym polega społeczna misja teatru? Jak rozumiał ją Mickiewicz i Wyspiański, który jako pierwszy wystawił "Dziady" na scenie?

Porozmawiamy o "Dziadach" w reżyserii Mai Kleczewskiej oraz o burzy, która się wokół nich rozpętała. Co sytuacja ta mówi o polskiej sytuacji społeczno-kulturowej? Czy niezależna, zaangażowana sztuka ma szansę zmieniać rzeczywistość, która jest coraz bardziej nieznośna i pogubiona? I czy jest w stanie zachować swoją niezależność w świecie coraz bardziej zideologizowanym i politycznie zradykalizowanym? Gośćmi Piotra Augustyniaka będą Maja Kleczewska oraz Krzysztof Głuchowski.

Opis projektu:

Myślnik to przestrzeń do myślenia. Myślenia na żywo i na przekór. Myślenia z oddechem, wbrew dusznemu i bezdusznemu światu bezmyślności.

Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach naszych trudnych czasów, podchodząc do nich w sposób niekonwencjonalny. Naszymi gośćmi będą najwybitniejsi polscy intelektualiści.

Myślnik to pauza, przerwa, zawieszenie. To co oczywiste i uznane za normę zostaje tu zatrzymane, rozsunięte i rozszczelnione, tak żeby pomyśleć, co jest głębiej i dalej:co pozostaje niepomyślane oraz niewypowiedziane, bo niewygodne, trudne, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i powszechnie podzielaną opinią. Myślnik to nasza próba odpowiedzi na nie-po-myślność świata.

Będziemy myśleć twórczo, w inspirującym kontekście oraz inspirującej atmosferze. Rozmowę będzie przenikać improwizowana (nie tylko jazzowa) muzyka, a otwierać ją będzie prowokacyjny, filozoficzny monolog, którego formę określiliśmy hasłowo jako „filozoficzny stand-up”.

Czytaj wszystko

Uczestnicząc w wydarzeniu online wspieracie Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, wpłacając dobrowolne kwoty przed przyłączeniem się do spotkania.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.