MYŚLNIK. Spotkanie 4 → Kto się boi "Dziadów"?
Jazz – Filozofia – Stand-up
- Scena MOS
- Premiera: 28.08.2022
Data → 30 stycznia 2022, godz. 17.00, Scena MOS
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
Goście → Maja Kleczewska i Krzysztof Głuchowski
Filozoficzny stand-up → Dominika Bednarczyk
Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa
Link do transmisji wydarzenia: https://playkrakow.com/vods/vod.2054
Jak to się dzieje, że "Dziady" potrafią wciąż bulwersować? Na czym polega ich siła i aktualność? Na czym polega społeczna misja teatru? Jak rozumiał ją Mickiewicz i Wyspiański, który jako pierwszy wystawił "Dziady" na scenie?
Porozmawiamy o "Dziadach" w reżyserii Mai Kleczewskiej oraz o burzy, która się wokół nich rozpętała. Co sytuacja ta mówi o polskiej sytuacji społeczno-kulturowej? Czy niezależna, zaangażowana sztuka ma szansę zmieniać rzeczywistość, która jest coraz bardziej nieznośna i pogubiona? I czy jest w stanie zachować swoją niezależność w świecie coraz bardziej zideologizowanym i politycznie zradykalizowanym? Gośćmi Piotra Augustyniaka będą Maja Kleczewska oraz Krzysztof Głuchowski.
Opis projektu:
Myślnik to przestrzeń do myślenia. Myślenia na żywo i na przekór. Myślenia z oddechem, wbrew dusznemu i bezdusznemu światu bezmyślności.
Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach naszych trudnych czasów, podchodząc do nich w sposób niekonwencjonalny. Naszymi gośćmi będą najwybitniejsi polscy intelektualiści.
Myślnik to pauza, przerwa, zawieszenie. To co oczywiste i uznane za normę zostaje tu zatrzymane, rozsunięte i rozszczelnione, tak żeby pomyśleć, co jest głębiej i dalej:co pozostaje niepomyślane oraz niewypowiedziane, bo niewygodne, trudne, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i powszechnie podzielaną opinią. Myślnik to nasza próba odpowiedzi na nie-po-myślność świata.
Będziemy myśleć twórczo, w inspirującym kontekście oraz inspirującej atmosferze. Rozmowę będzie przenikać improwizowana (nie tylko jazzowa) muzyka, a otwierać ją będzie prowokacyjny, filozoficzny monolog, którego formę określiliśmy hasłowo jako „filozoficzny stand-up”.