EN
Cudowne Lata, fot. A. Makowski

NOWA POLSKA: Enchanted Hunters & Cudowne Lata

> 15

Termin → 27.02.2020
Godzina → 20:00
Miejsce → Małopolski Ogród Sztuki - Scena MOS
Bilety → 40 zł
W dniu koncertu→ 50 zł

Nowa Polska, czyli cykl muzyczny prezentujący najciekawsze zjawiska na młodej polskiej scenie offowej. Zapraszamy na dwa znakomite koncerty: Enchanted Hunters oraz Cudownych Lat.

Enchanted Hunters to duet znakomitych songwriterek Małgorzaty Penkalli i Magdaleny Gajdzicy. W ich najnowszych utworach słychać charakterystyczne dla Enchanted Hunters zamiłowanie do ekwilibrystycznej polifonii, wyrafinowanych harmonii, i nieoczywistej struktury utworów, wszystko to w ramach chwytliwego i wciągającego popu, często odwołującego się do złotego brzmienia lat 80. 

Enchanted Hunters to duet znakomitych songwriterek Małgorzaty Penkalli i Magdaleny Gajdzicy. W 2012 r. zespół wydał swój debiut, zjawiskową „Peorię”, o charakterystycznej gęstej fakturze, nietypowych wokalnych harmoniach i pięknych melodiach. Po wydaniu Enchanted Hunters zaczęły grać koncerty w Polsce (np. festiwale OFF czy Open’er) i za granicą (Niemcy, Holandia, Islandia, Estonia, Ukraina). W 2015 r. zespół zarejestrował kilka utworów na specjalnej sesji KEXP.

W 2015 r. Enchanted Hunters otrzymały prestiżową nagrodę dla twórców muzyki filmowej Grand Prix Komeda na Festiwalu Filmowym im. Krzysztofa Komedy za muzykę do filmu „Małe Stłuczki”. W tym samym roku cztery piosenki z soundtracku do filmu ukazały się na „Little Crushes EP”.

Przez ostatni czas Enchanted Hunters pracowały nad materiałem w zupełnie nowej synth-popowej stylistyce, po raz pierwszy pisząc utwory w języku polskim. Latem 2018 Penkalla i Gajdzica ukończyły nagrywanie 10 utworów, które wyprodukowały wspólnie z Mateuszem Dankiem. Za miks płyty odpowiada Michał Kupicz (m.in. Król, Młynarski/Masecki). Album zatytułowany „Dwunasty dom” ukazał się 7 listopada 2019 nakładem Latarnia Records, a promują go single „Plan Działania” i „Pretekst”.

Mimo zupełnie nowego podejścia do brzmienia, w nowych utworach wciąż słychać charakterystyczne dla Enchanted Hunters zamiłowanie do ekwilibrystycznej polifonii, wyrafinowanych harmonii, i nieoczywistej struktury utworów, wszystko to w ramach chwytliwego i wciągającego popu, często odwołującego się do złotego brzmienia lat 80.

*


Cudowne Lata to warszawsko - krakowski duet muzyczny, który tworzą Ania Włodarczyk i Amina Dargham. 26 września 2019 nakładem wytwórni Trzy szóstki ukazał się debiutancki album zespołu pt. „Kółko i Krzyżyk”. Zespół istnieje od lipca 2018. Jesienią tego samego roku Cudowne Lata wydały samodzielnie nagraną EP „Demo” z sennymi i romantycznymi utworami, którymi urzekły publiczność podczas licznych klubowych koncertów. W kwietniu 2019 ukazał się pierwszy singiel zapowiadający album – piosenka pt. „Zapach i ty”:

Link → https://www.youtube.com/watch?v=FkxCPgyNOww

Ten indie-popowy, lekko nostalgiczny utwór, określany przez portal PORCYS „krajowym singlem roku”, wraz z towarzyszącym mu teledyskiem autorstwa Jakuba Żwirełło, został ciepło przyjęty przez odbiorców i rozgłośnie radiowe m.in.: Trójkę, Czwórkę, Off Radio Kraków i Akademickie Radio LUZ. Z przedpremierowym materiałem Cudowne Lata wystąpiły na Scenie Trójki podczas Off Festiwalu 2019. Na początku września 2019 ukazał się drugi singiel Cudownych Lat pt. „Po szkole”:

Link → https://www.youtube.com/watch?v=oTynnuKyfyY

„Kółko i Krzyżyk” to album wyprodukowany przez Aleksandra Makowskiego, przy współpracy z Michałem Kupiczem. Melodyjny wokal z polskimi tekstami, przebojowe gitarowe solówki i synth-popowe tropy – to krótka charakterystyka dziewięciu utworów, które można znaleźć na płycie. Całość układa się w swoistą opowieść m.in. o polskich latach 80. i 90., przefiltrowaną przez osobiste doświadczenia i fascynacje muzyczne twórczyń.

Czytaj wszystko

Co się kryje za hasłem Nowa Polska?

Wywiad z Ulą Nowak i Jarkiem Szubrychtem >

 

Co się kryje za hasłem Nowa Polska i czego możemy się spodziewać w ramach nowego cyklu muzycznego?

Jarek Szubrycht: Przekonanie o fałszywości stereotypu, który mówi, że „kiedyś było lepiej, kiedyś to była dobra muzyka”. Owszem, kiedyś też działy się w polskiej muzyce interesujące rzeczy, ale takiego bogactwa, różnorodności i takiej jakości nie było nigdy wcześniej. Nowa polska muzyka nie opiera się już na kilku wspaniałych indywidualnościach i tłumku naśladowców, ale rozwija się we wszystkich kierunkach, zmienia z dnia na dzień, zaskakuje kolejnymi projektami i wydawnictwami. Jest tego tak dużo, że trudno nadążyć – i Nowa Polska ma w tym pomóc. Mam nadzieję, że będzie to cykl, który pokaże współczesną muzykę tworzoną nad Wisłą w całej jej różnorodności i bezkompromisowości, bez oglądania się na okładki kolorowych czasopism, radiowe playlisty i ilości odsłon na YouTube.

Ula Nowak: Chcielibyśmy, by publiczność spodziewała się tego, czego nie może spodziewać się w innych miejscach, by Nowa Polska oznaczała świeżość również w kreowaniu wydarzeń muzycznych. Byłoby znakomicie, gdybyśmy, w jak najlepszym tego sformułowania znaczeniu, dali się wytrącać z równowagi; by po ogłoszeniu tematu kolejnego muzycznego spotkania pozostawać z nie dającą się uciszyć ciekawością. I byśmy „swoje chwalili”, równie chętnie jak „cudze”. I równie świadomie.

Zobacz także:

Nowa Polska: Mchy i Porosty & We Will Fail

W ramach "Nowej Polski”, na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki prezentujemy najciekawszych artystów młodego pokolenia. Słuchamy, pytamy, prowokujemy.

31 marca odbyły się dwa koncerty: Mchy i Porosty oraz We Will Fail.



Video: Grzegorz Mart

NOWA POLSKA | Enchanted Hunters & Cudowne Lata