EN
image/svg+xml
© Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Warsztaty: W świetle reflektorów. Marcin Chlanda
w ramach cyklu edukacyjnego: MYŚLĄCA RĘKA 2018

  Data → 25.11.2018 r.
  Start → godz. 11.00-16.00
  Miejsce → Scena MOS, ul. Rajska 12 

  Kim jest reżyser światła? Kim realizator światła? A jakie zadania ma technik-oświetleniowiec? Czym jest sztankiet, dimmer, sunstrip, hazer, obwód czy DMX512? Jakie są rodzaje źródeł światła? Czym różnią się oprawy konwencjonalne od lamp inteligentnych? I jak za ich pomocą budować świetlne obrazy? Na te i inne pytanie spróbują odpowiedzieć uczestnikom Marcin Chlanda wraz ze specjalistą oświetlenia, Filipem Marszałkiem.

  Warsztat będzie podzielony na dwie części: pierwsza to wprowadzenie, wizyta w magazynie teatralnego oświetlenia i zapoznanie się ze specyficznym sprzętem oraz terminologią; druga część to zajęcia praktyczne. Uczestnicy będą nie tylko patrzeć, ustawiać, ale także „klapkować”, „ostrzyć” i „wycinać”. Spróbują uzyskać efekt stroboskopowy, efekt „goba” czy „pryzmy”. Omówione zostaną różnice w barwach światła, po którym nastąpi pokaz mieszania i filtrowania barw w przestrzeni. 

  Na koniec – w oparciu o zdobyte informacje – uczestnicy zmierzą się z zadaniem wykreowania i zbudowania sekwencji 4 świetlnych obrazów. A może nawet dołożą do nich efekty specjalne?

  Marcin Chlanda - absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej. Scenograf i reżyser świateł. Projektował i współtworzył scenografię m.in. do spektakli Piotra Jędrzejasa, Iwana Wyrypajewa, Krzysztofa Warlikowskiego, Pawła Świątka. Współtworzył wystawę Według Wyspiańskiego w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w roku 2007.  W Teatrze im. Juliusza Słowackiego stworzył scenografię i był reżyserem świateł do spektakli Dzieje upadków (2016), Szklane paciorki.Gra.Rozpoznanie – oba w reż. Małgorzaty Warsickiej (2017) oraz Bolesława Śmiałego w reż. Pawła Świątka (2017). 

  Czytaj wszystko