EN
Na zdjęciu dziewczyna w czarnej sukience. Lewą dłonią zasłania prawe oko. Prawa dłoń jest wysoko uniesiona. Ma długie włosy upięte na czubku głowy. Spogląda przed siebie. Tło jest czarne. Światło pada na nią od góry. Zdjęcie jest mroczne i tajemnicze.

Wojna w niebie

  • Autor: Joseph Chaikin
  • Reżyseria i dramaturgia: Dominika Feiglewicz-Penarska
  • Ruch sceniczny, współpraca reżyserska: Katarzyna Anna Małachowska
  • Scenografia, kostiumy: Aleksandra Żurawska
  • Muzyka: Piotr Przewoźniak
  • Światło:
Zobacz wszystkich
60 minut
> 7

Spektakl tworzony przez osoby niesłyszące, niedosłyszące i słyszące, który udowadnia, że teatr może być przestrzenią poruszającego doświadczenia spotkania różnych światów.

Głos: Krzysztof Globisz
Występują: Patrycja Jarosińska, Dominika Kozłowska, Rafał Bołdys, Krystian Maligłówka
Tłumaczenie tekstu na polski język migowy: Agnieszka Madejczyk

 

Osoby g/Głuche niestety bardzo często są wykluczone ze świata kultury. Jeśli już się ich do niego dopuszcza, to głównie w roli odbiorców. Spektakl „Wojna w niebie” nie tylko będzie dostępny dla wszystkich, ale to właśnie osoby g/Głuche są jego głównymi twórcami, to ich zobaczymy na scenie w roli aktorów, którzy zaproszą nas do swojego trudnego, ale też pasjonującego świata.


Spektakl jest przedsięwzięciem artystycznym, ale równocześnie ma za zadanie być narzędziem służącym lepszemu poznaniu środowiska osób niesłyszących oraz zwrócić uwagę i pogłębić świadomość społeczeństwa na temat tej grupy wykluczonych.

Tekst nie jest przypadkowy. Scenariusz oparty jest na utworze “Wojna w niebie” Josepha Chaikina. Autor poprzez afazję (zaburzenie funkcji językowych powstałe w wyniku uszkodzenia mózgu) sam został wykluczony ze społeczeństwa, a mimo to nadal tworzył, co stało się jego terapią i drogą powrotną do zdrowia. Sam też zaczął uczyć się języka migowego. Tekst został przetłumaczony na polski język migowy (PJM), tak aby poetycka forma tekstu została zachowana, a jednocześnie była w pełni zrozumiała przez osoby g/Głuche. Spektakl opowiada o poszukiwaniu własnej tożsamości, problemach bycia niezrozumianym przez otoczenie i trudnościach społecznych wynikających z barier komunikacyjnych.

W różnorodności jest siła i piękno. Chcemy tym spektaklem zwrócić uwagę na wagę słowa, na jego piękno i wielowymiarowość. W tym przypadku słowo, to nie tylko gest. To co dla nas najważniejsze, zapisane jest między słowami. 

 
Więcej: https://fundacjamigawka.pl/wojna-w-niebie/ 


Bilety można kupić w kasie Teatru w cenie 25 zł. Miejsca nienumerowane.

Spektakl dostępny dla osób z niepełnosprawnością słuchu.


Rezerwacja:
tel. 12 424 45 28;12 424 45 25 (pn - pt: 9.00 - 15.00)

SMS: 603 235 231 
e-mail: bilet@teatrwkrakowie.pl 



Czytaj wszystko