EN
image/svg+xml

Wojna w niebie

  • Autor: Joseph Chaikin

Spektakl tworzony przez osoby niesłyszące, niedosłyszące i słyszące, łamiący bariery komunikacyjne, pokazujący, że dysfunkcja może być funkcjonalna w teatrze.

Reżyseria i dramaturgia: Dominika Feiglewicz
Scenografia, kostiumy: Aleksandra Żurawska
Ruch sceniczny, współpraca reż: Katarzyna Anna Małachowska
Głos: Krzysztof Globisz
Muzyka: Piotr Przewoźniak
Projekcje: Amadeusz Nosal
Światło: Krzysztof Małachowski
Tłumaczenie tekstu na Polski Język Migowy: Agnieszka Górowska-Madejczyk
Występują: Dominika Kozłowska, Patrycja Nosowicz, Rafał Bołdys, Krystian Maligłówka

 

PAY WHAT YOU WANT → Zapłać tyle ile uważasz.
[W myśl tej zasady, po spektaklu, widzowie sami decydują jaką kwotą chcą wesprzeć twórców, wrzucając pieniądze do skrzynki ]
Prosimy o wcześniejszą rezerwację darmowych wejściówek pod adresem:
bilet@teatrwkrakowie.pl
lub telefonicznie: + 48 12 424 45 28/25,
Zarezerwowane wejściówki są do odbioru w kasie teatru od pn-sob. w godz. 10.00-14 i 14.30-19.00
oraz najpóźniej pół godziny przed rozpoczęciem spektaklu.

Liczba miejsc ograniczona.

 

Spektakl tworzony przez osoby niesłyszące, niedosłyszące i słyszące, który udowadnia, że teatr może być przestrzenią poruszającego doświadczenia spotkania różnych światów. 


Osoby głuche niestety bardzo często są wykluczone ze świata kultury. Jeśli już się ich do niego dopuszcza, to głównie w roli odbiorców. Spektakl „Wojna w niebie” nie tylko będzie dostępny dla wszystkich, ale to właśnie osoby głuche są jego głównymi twórcami, to ich zobaczymy na scenie w roli aktorów, którzy zaproszą nas do swojego trudnego, ale też pasjonującego świata.

Spektakl jest przedsięwzięciem artystycznym, ale równocześnie ma za zadanie być narzędziem służącym lepszemu poznaniu środowiska osób niesłyszących oraz zwrócić uwagę i pogłębić świadomość społeczeństwa na temat tej grupy wykluczonych.

Tekst nie jest przypadkowy. Scenariusz oparty jest na utworze “Wojna w niebie” Josepha Chaikina. Autor poprzez afazję (zaburzenie funkcji językowych powstałe w wyniku uszkodzenia mózgu) sam został wykluczony ze społeczeństwa, a mimo to nadal tworzył, co stało się jego terapią i drogą powrotną do zdrowia. Sam też zaczął uczyć się języka migowego. Tekst został przetłumaczony na Polski Język Migowy, tak aby poetycka forma tekstu została zachowana, a jednocześnie była w pełni zrozumiała przez osoby głuche. Spektakl opowiada o poszukiwaniu własnej tożsamości, problemach bycia niezrozumianym przez otoczenie i trudnościach społecznych wynikających z barier komunikacyjnych.

W różnorodności jest siła i piękno. Chcemy tym spektaklem zwrócić uwagę na wagę słowa, na jego piękno i wielowymiarowość. W tym przypadku słowo, to nie tylko gest. To co dla nas najważniejsze, zapisane jest między słowami. Premiera: 30 czerwca 2018 r., godz. 19:00, Cricoteka, Kraków. Naszym marzeniem jest, aby sztuka i każdy z nas był w pełni wolny, aby dostęp do kultury był powszechny, aby teatr był pretekstem do spotkania i dialogu oraz żeby nikt nie był z tej przestrzeni wykluczony. Pieniądze nie powinny być barierą uniemożliwiającą dostęp do kultury. Dlatego, po obejrzeniu spektaklu, każdy naszych gość sam zdecyduję, ile chce zapłacić za to, co zobaczył i doświadczył podczas tego spotkania. Jest to też szansa na budowanie bardziej solidarnej społeczności. Płacąc więcej z jednej strony umożliwiasz rozwój niezależnym artystom, z drugiej zaś wspierasz tych, którzy z przyczyn materialnych nie mogliby sobie pozwolić na udział w spektaklach przy standardowych formach płatności.

Więcej na temat spektaklu >


Czytaj wszystko