EN
image/svg+xml

Anatomia gorsetu

Termin → 6.04.2019
Godzina → 10:00
Miejsce → Pracownia krawiecka damska, Dom Rzemiosł Teatralnych, ul. Radziwiłłowska 3.
Bilet → 15 zł

Głównym bohaterem warsztatu będzie gorset. Nazywany również „sznurówką” lub „pancerzykiem”. Szyto go m.in. z płótna, skóry i lnu. Usztywniano prętami z drewna i metalu, wyposażano w fiszbiny. Był symbolem kobiecości i elegancji. Modelował talię, uwydatniał biust, pomagał uwodzić mężczyzn i zdobywać pozycję towarzyską.

Od średniowiecza po XIX wiek był również dla wielu kobiet źródłem niewyobrażalnych tortur. Wiązany zbyt mocno deformował ciało i wstrzymywał oddech (bywało, że na zawsze). Z przymusu codziennego noszenia uwolniła kobiety rewolucja francuska – emancypantki zamieniły go na biustonosze.

Spektakularnie wrócił do łask w latach 80-tych za sprawą Jeana Paula Gaultier, który ubrał w niego Madonnę. Bez względu na kulturowe zawirowania, gorset odgrywał i nadal odgrywa ważną rolę w teatrze. Ubierają go nie tylko królowe i damy dworu, ale również współczesne bohaterki. W jaki sposób można uszyć szykowny gorset, który ukryje mankamenty sylwetki? Jaki materiał się do tego najlepiej nadaje? Te i wiele innych tajemnic kobiecej garderoby, przed uczestnikami warsztatu „Anatomia gorsetu” odkryją panie z damskiej pracowni krawieckiej. 

Prowadzenie: kierowniczka pracowni damskiej – Grażyna Cichy i Sylwia Garbień.


Czytaj wszystko

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury