EN

Kroki 2018 / Electrodomestics
Constanza Macras / Dorkypark

150 min.

VI edycja Kroków zaprasza na prapremierę rejestracji spektaklu powstałego we współpracy z Constanzą Macras, niezwykle cenioną na świecie choreografką oraz jej zespołem DorkyPark. Wraz z egipskim choreografem i teoretykiem Adhamem Hafizem oraz z członkami zespołu i muzykami grającymi na żywo, Macras stworzyła „Electrodomestics”, zdarzenie sceniczne przekraczające granice gatunków i, podobnie jak cała twórczość tej niezwykłej artystki, nie dające się łatwo zdefiniować.

Tworząc rodzaj kabaretowo-estradowego show odgrywanego w domowych warunkach, niesforna performerka i zaskakująca kreatorka czerpie ze wszystkich możliwych estetyk i języków współczesnych sztuk performatywnych, umiejętnie łącząc ze sobą przeciwieństwa. W zaproponowanej przez nią zabawnej rewii złożonej z tańców i piosenek czai się bowiem tragiczna wizja współczesnego świata. Jej spektakl jest zarazem intymnie prosty i filozoficznie głęboki, na wskroś fizyczny i emocjonalnie angażujący. Uniwersalne problemy ludzkości, wielkie sprawy ze społecznego, zewnętrznego otoczenia, odbijają się w drobnych sprawkach ze świata wewnętrznego indywiduum.

  • Data → 14 maja (poniedziałek) 
  • Godzina → 18.00
  • Miejsce → MOS Małopolski Ogród Sztuki (sala kinowa), ul.Rajska 12
  • Bilety → 12 zł

Reżyseria I choreografia: Constanza Macras i Adham Hafez
Muzyka: Almut Lustig, Kristina Lösche-Löwensen 
Współtworzą i występują: Constanza Macras, Adham Hafez, Almut Lustig, Kristina Lösche-Löwensen, Miki Shoji, Sonya Levin
Scenografia: Chika Takabayashi
Dżwięk / Światło: Kristaps Percevs
Asystent reżysera: Felipe Amaya
Produkcja: Constanza Macras | Dorkypark
Koprodukcja: KRoki – International Contemporary Dance Festival (Kraków, PL) oraz NATIONALES PERFORMANCE NETZ (NPN) – Coproduction Fund for Dance (DE), który jest finansowany przez Federalnego Komisarza Rządu ds. Kultury i Mediów na podstawie decyzji niemieckiego Bundestagu.

Constanza Macras - jedna z najważniejszych współczesnych choreografek, urodzona w Buenos Aires (Argentyna) w 1970 r., gdzie studiowała taniec współczesny i projektowanie mody. Edukację kontynuowała w Nowym Jorku i Amsterdamie. W 1995 roku przeniosła się do Berlina. W 2003 roku założyła grupę Constanza Macras | DorkyPark, w której skład wchodzą tancerze, aktorzy i muzycy wywodzący się z różnych krajów i generacji. W swoich pracach podejmuje tematy społeczne i polityczne, łącząc słowo, muzykę graną na żywo, taniec i wideo. W 2008 roku Goethe-Institut uhonorował ją nagrodą za spektakl "Hell on Earth" a w 2010 roku otrzymała niemiecką nagrodę teatralną Der Faust za najlepszą choreografię w spektaklu "Megalopolis". W 2017 roku Kroki były współproducentem spektaklu "Electrodomestics".

 

VI Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego KROKI 2018

Tegoroczna edycja festiwalu KROKI odbywa się od 11 do 20 maja pod hasłem "Dialogujący". Po zeszłorocznej edycji, koncentrującej się na konflikcie, tyleż intymnym, co politycznym, tym razem stawiamy na dialog – dialog między osobami, między społecznościami, między tradycjami. Poprzednio postulowaliśmy jasną polaryzację stanowisk, teraz zapraszamy do otwarcia się na innych, na odmienność, zachęcamy do uwolnienia dobrej woli i pozytywnej energii.

Więcej o Festiwalu KROKI 2018

Program Festiwalu (PDF)

 

Czytaj wszystko

Projekt jest finansowany ze środków MKiDN