Kroki 2018 / Europa. Śledztwo
Magda Jędra, Weronika Pelczyńska, Iza Szostak
- Scena MOS
- Premiera: 11.07.2014
Polska: 24 tysiące sklepów z ubraniami z drugiej ręki. Europa: 120 tysięcy firm odzieżowych ubrań. Świat: 4 miliony par rąk szyje ubrania w Bangladeszu.
Trzy artystki zapraszają publiczność do gigantycznego europejskiego lumpeksu pełnego fantazji z drugiej ręki i zużytych marzeń o przyszłości. W kolażu improwizacji i sieci widocznych i niewidzialnych połączeń tancerki badają relacje między tym, co odległe, globalne i tym, co osobiste.
Artystki prowadzą performatywne śledztwo w sprawie przyszłości Europy. Ile kosztuje wspólne działanie? W jaki sposób partner stał się przeszkodą? Kiedy wartości zmieniły się w obsesje?
To również spektakl o pracy artystów tańca – jej materialności i cenie. Artystki wzywają publiczność do tablicy, pytają o relację między tancerzem i widzem, działającym podmiotem i obserwatorem. To spektakl o nieprzewidzianych konsekwencjach wspólnej pracy, kolektywnego działania, w którym to, co miało dawać poczucie bezpieczeństwa – okazuje się kolejną formą opresji, a to, co miało straszyć – śmieszy.
Recenzje spektaklu (PDF)
- Data → 18 maja (piątek)
- Godzina → 20.30
- Miejsce → MOS Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12
- Bilety → normalny - 40 zł / ulgowy - 30 zł
Po spektaklu zapraszamy na rozmowę z artystkami.
Choreografia i wykonanie: Magda Jędra, Weronika Pelczyńska, Iza Szostak
Dramaturgia: Agata Szczęśniak
Scenografia: Wojciech Pustoła
Reżyseria świateł: Karolina Gębska
Realizacja świateł: Karolina Gębska, Michał Głaszczka
Produkcja: Komuna// Warszawa
Premiera: 11 lipca 2014
W spektaklu wykorzystano dane z raportów organizacji Asia Monitor Resource Centre i War on Want.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd m.st. Warszawy, przy wsparciu Fundacji Burdąg, Centrum w Ruchu, Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawa.
Magda Jędra – tancerka, choreografka, performerka. Zaczęła tańczyć w Gdańskim Teatrze Tańca Melisy Monteros i Wojciecha Mochnieja. Ostatnio często współpracuje z Ramoną Nagabczyńską i Rafałem Dziemidokiem, stale z Anną Steller, z którą współtworzy grupę Good Girl Killer. Jej spektaklom blisko jest do idei performansu i nurtu site-specific. Improwizacja jest dla niej podstawą twórczego procesu. Lubi posługiwać się jednocześnie odmiennymi stylistykami oraz środkami właściwymi tzw. kulturze pop i „kulturze wysokiej”. Prowadzi zajęcia z techniki tańca współczesnego i improwizacji.
Weronika Pelczyńska – niezależna tancerka i choreografka, współpracuje z zespołami w Polsce, Niemczech i Austrii. Przygotowuje własne spektakle (m.in. Yvonne, Yvonne – RE//MIX, Owoc natchnienia do muzyki Witolda Lutosławskiego), tworzy choreografie dla teatru i filmu. Interesuje ją praca na pograniczu różnych sztuk. Współtworzy warszawskie „Centrum w Ruchu”. Stypendystka programu DanceWeb 2013 (ImpulsTanz) oraz Carte Blanche 2013 (Modul Dance). Absolwentka Eksperymentalnej Akademii Tańca Wspołczesnego SEAD w Salzburgu i Politechniki Warszawskiej.
Iza Szostak – tancerka, choreografka.W swojej praktyce powołuje się na ruch autentyczny, choreologie oraz elementy improwizacji Forsythe’a. Od paru lat zafascynowana pracą z osobami zawodowo nie związanymi z tańcem. Odbyła staż w Belgii w zespole Jana Fabre/Troubleyn. Stypendystka polskiego Ministerstwa Kultury, holenderskiego Corrie Hartong Fonds, międzynarodowego projektu dla młodych choreografów SPAZIO oraz Solo Project Art Stations Foundation. Współtworzy warszawskie „Centrum w Ruchu”. Absolwentka Szkoły Baletowej w Warszawie i Codarts/Rotterdam Dance Academy w Holandii. Studiuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.
VI Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego KROKI 2018
Tegoroczna edycja festiwalu KROKI odbywa się od 11 do 20 maja pod hasłem "Dialogujący". Po zeszłorocznej edycji, koncentrującej się na konflikcie, tyleż intymnym, co politycznym, tym razem stawiamy na dialog – dialog między osobami, między społecznościami, między tradycjami. Poprzednio postulowaliśmy jasną polaryzację stanowisk, teraz zapraszamy do otwarcia się na innych, na odmienność, zachęcamy do uwolnienia dobrej woli i pozytywnej energii.