EN
House beating, fot. Marta Ankiersztejn, Instytut Muzyki i Tańca
House beating, fot. Marta Ankiersztejn, Instytut Muzyki i Tańca
House beating, fot. Marta Ankiersztejn, Instytut Muzyki i Tańca
House beating, fot. Marta Ankiersztejn, Instytut Muzyki i Tańca

Kroki 2018 / House Beating
Hygin Delimat (Austria / Polska)

  • plac przed Muzeum Narodowym, al. 3 Maja 1
  • Premiera: 10.10.2015
40 min.

"House Beating" to instalacyjno-performatywna praca nawiązująca do zagadnień współczesnej architektury. Kolektyw artystów różnych dyscyplin bada i reinterpretuje rewolucyjne koncepcje modernistycznej przestrzeni Le Corbusiera i Xennakisa, a także odnosi się do współczesnych dzieł: ich powierzchni, pomieszczeń, wrażeń. Sztuka szczególnie koncentruje się na momencie wyznaczania przestrzeni, powstawania, budowy... Atletyczna choreografia dwóch tancerzy, badających graniczne, architektoniczne możliwości swoich ciał przeplata się z grą majestatycznej drewnianej struktury przy muzyce "Plejad" Xennakisa.

Autorzy i wykonawcy: Hygin Delimat, Andreas Buttinger, Maria Anna Chlebuś, Elias Choi-Buttinger, Schayan Kazemi
Wykonawcy: Tomek Ciesielski, Choi Weng Teng-Buttinger
Premiera: 10 października 2015 roku, Nowy Uniwersytet Antona Brucknera w Linz
Produkcja: STUV ABPU

  • Data → 13 maja (niedziela)
  • Godzina → 18.00
  • Miejsce → plac przed Muzeum Narodowym w Krakowie, al. 3 Maja 1
  • Wstęp wolny

Po spektaklu zapraszamy na rozmowę z artystami 

Hygin Delimat – choreograf, performer, tancerz. Skończył studia na kierunkach Tańca Współczesnego, Movement Research oraz Pedagogiki Tańca na Uniwersytecie Antona Brucknera w Linzu. W 2013 roku stypendysta programu danceWEB. Jako tancerz pracował m.in. dla Elio Gervasiego, Georga Blaschkego, Williego Dornera, Liv O’Donoghue, Johanny Roggan, Roberta Clarka. Stworzył choreografie dla Aura Dance Theatre, architekturforum oberoesterreich i Hannesa Kerschbaumera. W choreografii czerpie inspirację z ulicznych form ekspresji (breakdance, hip-hop, muzyka elektroniczna, tricking, parkour). Jego metodologia pracy opiera się na głębokim studium ruchowym oraz realizacji autorskich praktyk artystycznych.

Kolektyw Body Building wywodzi się ze sztuki scenicznych, a tworzy spektakle na skrzyżowaniu teatralnej sceny, muzyki współczesnej, architektury i sztuk wizualnych. Trzon zespołu tworzą Hygin Delimat (polski choreograf, performer i artysta interdyscyplinarny), Łukasz Czapski (performer), Elias Choi-Buttinger (performer i artysta interdyscyplinarny). Grupa zrealizowała m.in. spektakl-instalację House Beating oraz duży projekt wystawienniczo-performatywny pt. "Architektur+Tanz". Praca grupy opiera się na doświadczaniu skrajnej fizyczności w ekstremalnych miejscach.

 

VI Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego KROKI 2018

Tegoroczna edycja festiwalu KROKI odbywa się od 11 do 20 maja pod hasłem "Dialogujący". Po zeszłorocznej edycji, koncentrującej się na konflikcie, tyleż intymnym, co politycznym, tym razem stawiamy na dialog – dialog między osobami, między społecznościami, między tradycjami. Poprzednio postulowaliśmy jasną polaryzację stanowisk, teraz zapraszamy do otwarcia się na innych, na odmienność, zachęcamy do uwolnienia dobrej woli i pozytywnej energii.

Więcej o Festiwalu KROKI 2018

Program Festiwalu (PDF)

Czytaj wszystko

Projekt jest finansowany ze środków MKiDN