Materia: scenografia mimetyczna w teatrze i filmie
- Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego - Duża Scena, Scena MOS
Część I
Termin → 24 kwietnia 2019
Godzina → 10:00 – 13:00
Miejsce → Scena Teatru im. J. Słowackiego, Plac św. Ducha 1.
Część II
Termin → 24 kwietnia 2019
Godzina → 14.30 – 17.30
Miejsce → Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12.
Bilet → 25 zł
Uwaga!
Warunkiem uczestniczenia w warsztatach jest obejrzenie filmu J. J. Annauda „Imię róży” oraz spektaklu "Imię Róży" w reż. R. Rychcika. Dla uczestników warsztatów będzie możliwość obejrzenia przedstawienia 23.04.
Jeśli chcesz uczestniczyć w warsztatach i widziałeś spektakl - kup bilet na warsztat (powyżej). Jeśli chcesz wziąć udział w warsztatach i nie widziałeś spektaklu - zgłoś się do Biura Informacji i Rezerwacji Biletów (bez kupowania biletu przez formularz).
Biuro Informacji i Rezerwacji Biletów
pn - pt - 9:00-16:00
tel. + 48 12 424 45 28, + 48 12 424 45 25;
e-mail: bilet@teatrwkrakowie.pl
Czy oko filmowej i teatralnej kamery widzi przestrzeń w taki sam sposób jak ludzkie oczy? W jaki sposób postrzeganie wpływa na odbiór i interpretację obrazu? Weźmiemy na warsztat spektakl „Imię róży” wystawiany w Teatrze im. Juliusza Słowackiego (reż. Radek Rychcik) oraz film o tym samym tytule w reżyserii Jeana-Jacques’a Annauda, który miał swoją premierę w 1986 r. Oba obrazy powstały na podstawie powieści Umberto Eco. Akcja dzieje się w średniowiecznym opactwie benedyktyńskim w północnych Włoszech. Osią fabularną jest kryminalna intryga, a kluczem do jej rozwikłania jest tajemnicza księga. Średniowiecze i jego estetyka są „opakowaniem” dla współczesnych treści i uniwersalnych problemów. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, w jaki sposób kostium z epoki funkcjonuje w teatrze i w filmie. Czym różni się pełny kadr otworu scenicznego i kadr zawężony do oka kamery? W scenografii spektaklu umieszczono okrągły ekran unoszący się nad sceną, który – podobnie jak ludzkie oko albo lupa – przybliża detale, snując równoległą narrację.
Czym różnią się te narracje i jak wpływają na odbiór utworu scenicznego? Na te pytania także spróbujemy odpowiedzieć podczas warsztatów.
Warsztaty składają się z dwóch części, które będą realizowane dzień po dniu.
Część I
Warsztaty odbędą się na scenie Teatru im. J. Słowackiego w scenografii spektaklu „Imię róży”. Uczestnicy zobaczą slajdy, na których został zarejestrowany proces powstawania kolejnych elementów scenografii, i wezmą udział w dyskusji na temat inspiracji, użytych materiałów i sposobów imitacji dla uzyskania scenicznej iluzji. Po dyskusji zostaną zaproszeni do garderoby, w której poznają szczegóły dotyczące charakteryzacji i kostiumów.
Część II
Uczestnicy warsztatów podejmą próbę zaprojektowania indywidualnej scenografii do spektaklu „Imię róży”. Technika projektowania będzie dowolna: kolaż, projekt 3D, rysunek i inne.
Warunkiem uczestnictwa w warsztatach będzie przygotowanie materiałów i sprzętu – w zależności od wybranej techniki – umożliwiających wykonanie projektu.
Warsztaty poprowadzi: Anna Maria Karczmarska. Scenografka i artystka sztuk wizualnych. Absolwentka Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako scenograf i kostiumograf pracuje z reżyserami średniego i młodego pokolenia, m.in. Michałem Borczuchem, Arkadiuszem Tworusem, Bogną Podbielską i Radosławem Rychcikiem. Jest laureatką Nagrody im. Leona Schillera z 2016 r.