EN

Materia: scenografia mimetyczna w teatrze i filmie

Część I
Termin → 24 kwietnia 2019
Godzina → 10:00 – 13:00
Miejsce → Scena Teatru im. J. Słowackiego, Plac św. Ducha 1.
 

Część II
Termin → 24 kwietnia 2019
Godzina → 14.30 – 17.30
Miejsce → Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12.
Bilet → 25 zł 

Uwaga!
Warunkiem uczestniczenia w warsztatach jest obejrzenie filmu J. J. Annauda „Imię róży” oraz spektaklu "Imię Róży" w reż. R. Rychcika. Dla uczestników warsztatów będzie możliwość obejrzenia przedstawienia 23.04.

Jeśli chcesz uczestniczyć w warsztatach i widziałeś spektakl - kup bilet na warsztat (powyżej). Jeśli chcesz wziąć udział w warsztatach i nie widziałeś spektaklu - zgłoś się do Biura Informacji i Rezerwacji Biletów (bez kupowania biletu przez formularz).

Biuro Informacji i Rezerwacji Biletów
pn - pt - 9:00-16:00
tel. + 48 12 424 45 28, + 48 12 424 45 25;
e-mail: bilet@teatrwkrakowie.pl 

Czy oko filmowej i teatralnej kamery widzi przestrzeń w taki sam sposób jak ludzkie oczy? W jaki sposób postrzeganie wpływa na odbiór i interpretację obrazu? Weźmiemy na warsztat spektakl „Imię róży” wystawiany w Teatrze im. Juliusza Słowackiego (reż. Radek Rychcik) oraz film o tym samym tytule w reżyserii Jeana-Jacques’a Annauda, który miał swoją premierę w 1986 r. Oba obrazy powstały na podstawie powieści Umberto Eco. Akcja dzieje się w średniowiecznym opactwie benedyktyńskim w północnych Włoszech. Osią fabularną jest kryminalna intryga, a kluczem do jej rozwikłania jest tajemnicza księga. Średniowiecze i jego estetyka są „opakowaniem” dla współczesnych treści i uniwersalnych problemów. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, w jaki sposób kostium z epoki funkcjonuje w teatrze i w filmie. Czym różni się pełny kadr otworu scenicznego i kadr zawężony do oka kamery? W scenografii spektaklu umieszczono okrągły ekran unoszący się nad sceną, który – podobnie jak ludzkie oko albo lupa – przybliża detale, snując równoległą narrację.

Czym różnią się te narracje i jak wpływają na odbiór utworu scenicznego? Na te pytania także spróbujemy odpowiedzieć podczas warsztatów.

Warsztaty składają się z dwóch części, które będą realizowane dzień po dniu.

Część I

Warsztaty odbędą się na scenie Teatru im. J. Słowackiego w scenografii spektaklu „Imię róży”. Uczestnicy zobaczą slajdy, na których został zarejestrowany proces powstawania kolejnych elementów scenografii, i wezmą udział w dyskusji na temat inspiracji, użytych materiałów i sposobów imitacji dla uzyskania scenicznej iluzji. Po dyskusji zostaną zaproszeni do garderoby, w której poznają szczegóły dotyczące charakteryzacji i kostiumów.

Część II

Uczestnicy warsztatów podejmą próbę zaprojektowania indywidualnej scenografii do spektaklu „Imię róży”. Technika projektowania będzie dowolna: kolaż, projekt 3D, rysunek i inne.

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach będzie przygotowanie materiałów i sprzętu – w zależności od wybranej techniki – umożliwiających wykonanie projektu.

Warsztaty poprowadzi: Anna Maria Karczmarska. Scenografka i artystka sztuk wizualnych. Absolwentka Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako scenograf i kostiumograf pracuje z reżyserami średniego i młodego pokolenia, m.in. Michałem Borczuchem, Arkadiuszem Tworusem, Bogną Podbielską i Radosławem Rychcikiem. Jest laureatką Nagrody im. Leona Schillera z 2016 r.

Czytaj wszystko

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury

"Znachor" w Opolu 1989 1989 / LIVE ! 1989 / spektakl w Gdańsku 1989 / spektakl w Poznaniu 1989 / spektakl w Toruniu 1989 / spektakl w Warszawie Act of Killing Act of Killing Agamemnon Berek, czyli upiór w moherze Bóg, ja i pieniądze Botticelli Chory z urojenia Debil Debil / spektakl w Grudziądzu Dobrze się kłamie Dwoje na huśtawce Dziady Dziady Goło i wesoło Hamlet IMPRO KRK IMPRO KRK Kobieta i życie Kobieta i życie Kto się boi Virginii Woolf? Kwiat paproci Lalka Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Gdańsku Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Kaliszu Ludzie inteligentni Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus My Baby, czyli rodzinny biznes Nerwica Natręctw Niespodziewany powrót Noc Teatrów - Pani Bovary. Możliwa historia Noc Teatrów - Smok! Nowy Jork. Prohibicja O dwóch doktorach i jednej pacjentce O mało co... Opowieść wigilijna Pani Bovary. Możliwa historia Pani Pylińska i sekret Chopina Państwo / Der Staat Państwo / Der Staat - spektakl w Łodzi Państwo / Der Staat - spektakl w NTM Nationaltheater Mannheim POMOC DOMOWA Porwanie - Nowa komedia Artura Barcisia Prawda Proszę Państwa, Wyspiański umiera Rabacja Romeo i Julia Romeo i Julia / spektakl w Gdańsku Seks dla opornych Serce ze szkła. Musical Zen Simona K. Wołająca na puszczy Siostrzeństwo / Sisterhood Słoneczni chłopcy Smok! Smok! - spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw Spóźnione odwiedziny Sylwester w Krakowie: Ludzie inteligentni Szczeliny istnienia SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY / spektakl w Warszawie Testosteron Turnus mija, a ja niczyja Tydzień, nie dłużej TYSIĄC NOCY I JEDNA. Szeherezada 1979 Wesele Wieczorek pożegnalny Wielki Gatsby Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej Wydarzenie zewnętrzne "BARABUUM" Wydarzenie zewnętrzne "Boeing Boeing" Wydarzenie zewnętrzne "Damski biznes" Wydarzenie zewnętrzne "Inteligenci" Wydarzenie zewnętrzne "Kim jest pan Schmitt?" Wydarzenie zewnętrzne "Między łóżkami" Wydarzenie zewnętrzne "Optymiści czyli nasi w Egipcie" Wydarzenie zewnętrzne "Prywatna klinika" Wydarzenie zewnętrzne "Scenariusz dla trzech aktorów" WYDARZENIE ZEWNĘTRZNE "SZALONE NOŻYCZKI" Wydarzenie zewnętrzne "Wąsik - Jak się (nie) golić przed wizytą teścia" Wydarzenie zewnętrzne: "Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu" Zamknięci w Teatrze Zimowla Znachor Znachor żONa