EN
Na zdjęciu kobieta z zasłonięta twarzą trzyma w rękach złotą, wymiętą blendę fotograficzną. Blenda jest lekko opuszczona, zasłania nogi postaci.  Kobieta jest ubrana w kostium z jasnej tkaniny w kwiatowe wzory. Jej twarz zasłania czapka z małymi otworami na oczy. Na lewym ramieniu ma bufiasty rękaw, prawa ręka od ramion jest nieosłonięta. W tle unosi się dym, po jej prawej stronie stoi na statywie okrągły element przez, który przenika światło.

Bajki robotów

  • Autor: Stanisław Lem
  • Scenariusz i reżyseria: Agnieszka Olsten
  • Scenografia: Olaf Brzeski
  • Kostiumy: Olaf Brzeski, Sylwia Lasota
  • Muzyka: Aleksandra Gryka
  • Reżyseria świateł i wideo: Robert Mleczko
Zobacz wszystkich
  • Scena MOS
  • Premiera: 07.05.2018
  • W spektaklu jest używana farba o silnym zapachu oraz migające światła.
65 min

Agnieszka Olsten, znana do tej pory z intrygujących spektakli dla widzów dorosłych, tym razem sięga po trzy opowiadania z cyklu Bajki robotów Stanisława Lema.

Proponuje nam wspólną podróż poza planetę ziemię. Kim są bladawce, poruszające się na wapiennych stelażach? Po co im wiecznie ruszający się robak w ustach? Dlaczego na nocnym niebie świecą już tylko gwiazdy, a zniknęły pćmy i murkwie? I kto w kosmosie może sprawić, żeby zniknęły ze świata nienasycenie i nienawiść?

Czytaj wszystko

Informacje prasowe do pobrania

Film do spektaklu "Bajki robotów" w Polskim Języku Migowym, opisujący bohaterów.

Aktor Krzysztof Piątkowski (Mikromił) zaprasza w Polskim Języku Migowym na spektakl pt. "Bajki robotów"

Trailer

Podziękowania za pomoc w organizacji spektaklu dla firm:

ASTOR, Apartamentów Playa w Dębkach oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Klasyka Żywa

Spektakl bierze udział w IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa"

Darmowe bilety

w ramach projektu „Sztuka? Niewykluczone! Koalicja Teatrów Dostępnych – 2019" można uzyskać pod numerem telefonu: 534 838 833

Dofinansowanie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Recenzje:

To świetny pomysł Agnieszki Olsten, by odkurzyć Lema, który jest może jednym z najbardziej aktualnych w tej chwili polskich autorów. Jego wizje, niczym wizje Leonarda da Vinci, spełniają się jedna po drugiej.

Spektakl Agnieszki Olsten tematyzuje najważniejsze problemy prozy Lema: wpływ technologii na życie człowieka, etykę ponowoczesną i kosmos jako odbicie ukrytych ludzkich lęków. Oddaje też niezwykłe poczucie humoru autora – sytuacje, dialogi i poszczególne sceny są ekwiwalentem specyficznego komizmu jego dzieł. Druga, ogromna wartość przedstawienia to jego aspekt czysto teatralny – dojrzała, prowadzona pewną ręką reżyseria Agnieszki Olsten; prosta, niezwykle wymowna, a zarazem funkcjonalna scenografia Olafa Brzeskiego; oprawa muzyczna Aleksandry Gryki: muzyka sfer i znękanej duszy równocześnie; doskonałe światła i multimedia Roberta Mleczki: nie popis techniki, nie zabawa dla zabawy, ale po prostu element świata przedstawionego. No i gra aktorów, którzy przenoszą precyzyjnie komunikat Lema i Olsten – a mimo to są niczym głos wołającego na puszczy. Dla tych jednak, którzy go usłyszeli – głos poruszający. Czytaj więcej >

teatr-pismo.pl

Jagoda Hernik Spalińska