EN
image/svg+xml

Mieszczanin szlachcicem
Gala jubileuszowa X dni komedii dell'arte

  2, 5 godz.

  25 lutego na całym świecie obchodzone jest święto włoskiej komedii dell’arte. W Krakowie jubileuszową edycję Dni Komedii dell’Arte otworzy spektakl Mieszczanin szlachcicem.

  Pan Jourdain, tytułowy mieszczanin, marzy o dostaniu się w krąg szlachetnie urodzonych. Wszystko dookoła ma mu w tym pomóc – liczne lekcje, modne stroje, przyjaźń z hrabią i wreszcie odpowiedni mariaż córki. Na przekór tym dążeniom stoją zamiary jego żony, której pragnieniem jest szczęście jedynaczki, a co za tym idzie, jej ślub z wybrankiem serca – Kleontem. Upór głównego bohatera sprawia, że domownicy uciekają się do podstępu. Jourdain naiwnie daje wciągnąć się w maskaradę. 

  Bilety:
  Sektor A - 60 zł / 40 zł
  Sektor B - 50 zł / 30 zł

  Tak wygląda kanwa komediobaletu napisanego przez Moliera, do którego Lully skomponował muzykę. Widowisko łączące w sobie sztukę teatru, muzykę oraz taniec powstało na życzenie króla Ludwika XIV.

  Trupa KOMEDIANTY prezentuje nową wersję tego dzieła. Tekst Moliera został przeniesiony na grunt komedii dell’arte, a postacie włożone w dell’artowskie typy i maski. Adaptację wzbogacono tańcem oraz oryginalną muzyką Lully’ego wykonywaną  na żywo przez Collegium Copernicus.  Tekst: Molier
  Muzyka: J. B. Lully
  Reżyseria: Agnieszka Cianciara-Fröhlich
  Choreografia: Dariusz Brojek
  Kierownictwo muzyczne: Zygmunt Magiera


  Występują:
  Trupa KOMEDIANTY: Agnieszka Cianciara-Fröhlich, Jonathan Fröhlich, Katarzyna Gazdowicz, Łukasz Łęcki, Dariusz Brojek (gościnnie) oraz Collegium Copernicus  - orkiestra grająca na instrumentach dawnych pod kierownictwem muzycznym Zygmunta Magiery.

   


  Czytaj wszystko