EN
Na zdjęciu stłoczeni młodzi ludzie. Wyglądają jakby tańczyli na dyskotece. Unosi się dym. Na zdjęciu planuje blade, niebieskie światło.

Teatr w Krakowie. Prolog

  • Reżyseria: Remigiusz Brzyk
  • Dramaturgia: Adrianna Alksnin, Ewa Mikuła, Klaudia Wójciak
  • Inspicjent: Bartosz Jelonek
  • Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena
  • Premiera: 16.02.2017
  • Spektakl z napisami w języku angielskim. W spektaklu wykorzystano fragmenty publikacji Diany Poskuty-Włodek.
50 min.
> 15 EN

wersja angielska >

21 października 1893 roku przy Placu Św. Ducha otwarto w Krakowie teatr. Powstał budynek piękny, nowoczesny, pierwszy w mieście oświetlany energią elektryczną.

Jednak to nie złocone mury, ale to co działo się na scenie, sprawiało, że budynek ten w niedługim czasie stał się miejscem niezwykłym. Zapraszamy Was na spektakl-podróż, który w barwny, wielowymiarowy i efektowny sposób prowadzi widzów przez najciekawsze wydarzenia historyczne związane z Teatrem im. Słowackiego od momentu jego powstania aż po II Wojnę Światową. To próba twórczej dyskusji z historią, ale także chęć uchwycenia czegoś tak ulotnego i nieokreślonego jak marzenie.

Marzenie które nieustannie towarzyszyło i towarzyszy kolejnym dyrektorom, reżyserom, dramatopisarzom, aktorom, technikom i rzemieślnikom. Marzenie o teatrze mądrym, żywym, poszukującym i oddychającym wraz z miastem i publicznością, która do niego przychodzi.

Czytaj wszystko

Recenzje:

Krakowski Teatr im. Juliusza Słowackiego rusza z akcją edukacyjną skierowaną do młodzieży i turystów. Chce pokazywać najciekawsze historie, jakie rozegrały się na scenie.

To poszerzona wersja fragmentu inauguracyjnego przedsięwzięcia "Słowaka", czyli projektu "Wyspiański Wyzwala". - Chcemy pokazywać, jak teatr i artyści reagowali na to, co dzieje się w Polsce. Bo to nie tylko wielka historia artystyczna. Ona wpisuje się w życie miasta i kraju. Dziś niewielu pamięta o tym, czego świadkiem był ten teatr - mówi Krzysztof Głuchowski, dyrektor naczelny Teatru im. Słowackiego.

I dodaje, że przedstawienie ma być zarówno lekcją historii dla młodzieży, jak i turystów. I dlatego, na premierę, która odbędzie się 16 lutego, zaprasza nauczycieli oraz przewodników i przedstawicieli biur podróży. Więcej >

Ważny głos o prawach kobiet, Dziennik Polski

Łukasz Gazur