EN
image/svg+xml
© Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Enviroment. Na tropach nowych zjawisk teatralnych. Małgorzata Szydłowska
warsztaty badawcze

  Data → 2.12.2018
  Start → godz. 11.00-15.00
  Miejsce → Dom Rzemiosł Teatralnych, ul. Radziwiłłowska 3

  Istotą teatru jest interaktywność. Nie oznacza to wcale, że widz musi współdziałać, ale z pewnością oznacza to, że musi współodczuwać. Coraz częściej obserwujemy artystów, którzy pracują nad zmianą pozycji widza w teatrze. Dotyczy to również relacji do sceny. Poszukuje się optymalnej sytuacji, która pomoże wydobyć indywidualne dyspozycje widza, nastroić go na odbiór sztuki, sprowokować proces wewnętrzny, samoobserwację.

  Sytuacja sceniczna inicjuje odbiór, nakreśla perspektywę. Możliwości jest wiele i różne z ich wyboru wynikają konsekwencje. Warsztaty odbędą się w przestrzeni instalacji interaktywnej, środowisku zbudowanym przez scenografkę, autorkę inscenizacji opowiadania Sławomira Mrożka „Ten który spada”. Spotkanie z uczestnikami będzie próbą stworzenia narracji zmysłowej i ambientalnej, która dokonuje transformacji teatralnych przyzwyczajeń w zupełnie nowe doznania.


  Małgorzata Szydłowska Absolwentka scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Scenografka, zastępca dyrektora teatru Łaźnia Nowa do spraw produkcji teatralnych, kurator i autorka koncepcji cyklu edukacyjnego Myśląca Ręka. Autorka wystawy „Myśląca Ręka” w Domu Rzemiosł  Teatralnych.Jest autorką nowatorskiej koncepcji przebudowy i adaptacji postindustrialnej przestrzeni hal warsztatów szkolnych na potrzeby Teatru Łaźnia Nowa oraz aranżacji jego wnętrz i scen. Od lat 90. projektuje scenografie i kostiumy dla teatrów dramatycznych, operowych i muzycznych. Projektowała scenografię do spektakli M. Kochańczyka, J. Opalskiego, B. Hussakowskiego, A. Figury, M. Korwnia, P. Kamzy, P. Waligórskiego, W. Rubina, P.Passiniego. Najczęściej pracuje w duecie artystycznym z Bartoszem Szydłowskim. Tworzy instalacje interaktywne.

  02 grudnia, godz. 11-15.00
  w Domu Rzemiosł Teatralnych, godz. 11-15.00. Instalację będzie można zwiedzać indywidualnie do 17 grudnia 2018 roku.

  Czytaj wszystko