EN
Plakat do spektaklu „Smok”. Całość plakatu to w dużym zbliżeniu rysunek oka smoka na tle czerwonych łusek. Oko jest żółte, wąskie i podłużne, w środku ma czarną kropkę. Całość sprawia niepokojące wrażenie.

Smok! - spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu

Zobacz wszystkich
  • Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu
  • Premiera: 04.11.2019
  • Spektakl dla dzieci od 8 roku życia.
90 minut
> 7 EN UKR

Bilety już dostępne!  

Plan widowni Zamku Królewskiego na Wawelu.

Regulamin Zamku Królewskiego na Wawelu.

Podczas tego wydarzenia nie honorujemy Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+ oraz voucherów teatralnych.

 Zapraszamy i zachęcamy do głosowania na spektakl "Smok!", który 1 i 2 września zagramy na Dziedzińcu Arkadowym na Zamku Królewskim Na Wawelu. Widowisko zostało zakwalifikowane do konkursu w kategorii: Dzieje się - wyjątkowe wydarzenie turystyczne.

Głosowanie trwa do 10 września na stronie>>

Konkurs organizowany jest przez Samorząd Województwa Małopolskiego we współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną.

Smok ponownie zamieszka na Wawelu!

Już 1 i 2 września 2023 r. zapraszamy na wyjątkowe widowisko teatralne – przedstawienie „Smok!” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego. Opowieść o  najsłynniejszej krakowskiej legendzie rozpocznie się w miejscu, w którym ta historia się toczyła, czyli w Zamku Królewskim na Wawelu. Czeka nas piękne wydarzenie multimedialne, któremu towarzyszyć będzie śpiew Chóru Katedry Wawelskiej pod batutą Andrzeja Korzeniowskiego.

Na królewskim tronie zasiada Krak. Państwo szybko rozrasta i rozwija się, a władcę w pracy wspierają jego dzieci: Lech, Krak oraz Wanda. Gdy na wskutek nieroztropnych decyzji ulega zniszczeniu pradawny las, miastu zagraża ogromne niebezpieczeństwo. Kraków opanowała bestia, a przerażony lud szuka ratunku. Czy uda się pokonać smoka?

Obsada:

ŻYWIA bogini - Bożena Adamek
KATSUMI SHUN, DRZEWICA 1 - Agnieszka Judycka
KRAK król - Tadeusz Zięba
WANDA jego córka - Agnieszka Kościelniak
KRAK JUNIOR – jego syn - Karol Kubasiewicz
KUCHARKA LUBAWA, DRZEWICA 2 - Marta Waldera
KAPŁAN MIRMIŁ - Tomasz Wysocki
SZEWC SKUBA, MYLOBRAJT SALONYJ - Maciej Jackowski
CHOWANIEC, HENRY JET’AIME - Daniel Malchar LECH, SVEN SVENSSON - Antoni Milancej

ДРАКОН! 

1 і 2 вересня, о 19:30 годині

Театралізоване видовище для всієї родини у внутрішньому дворику королівського замку Вавель.

Відкрийте для себе легенду Кракова, розказану сучасною мовою.

Доступний сектор з українським перекладом.

 1 та 2 вересня 2023 року запрошуємо на унікальне театральне видовище - виставу "Дракон!" у постановці Якуба Рошковського. Розповідь про найвідомішу краківську легенду розпочнеться у місці, де відбувалася ця історія, - у Вавельському королівському замку. На нас чекає красиве мультимедійне дійство у супроводі співу хору Вавельського кафедрального собору під керівництвом Анджея Корженьовського.

На королівському троні сидить Крак. Держава стрімко росте і розвивається, а правителю в його роботі допомагають діти: Лех, Крак і Ванда. Коли в результаті нерозумних рішень знищується стародавній ліс, місту загрожує велика небезпека. Краків захоплює звір, і налякані люди шукають порятунку. Чи вдасться їм перемогти дракона?

 

Czytaj wszystko

Teaser

Reżyser Jakub Roszkowski o "Smoku!"

Organizator

REALIZACJA SPEKTAKLU „SMOK!” DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

Partnerzy Zamku

Partner strategiczny Zamku Królewskiego na Wawelu

Mecenas Edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu

Partnerzy spektaklu

Recenzje:

„Smok!” zawdzięcza swoje powodzenie świetnej dramaturgii Roszkowskiego – w dobrze znaną legendę zręcznie wkomponował on najważniejsze problemy współczesności, czerpiąc przy tym garściami z filmowej popkultury. Zgodnie z duchem opowieści fantasy sceniczny świat zamieszkuje gromada nie-ludzkich stworzeń: fikuśne Drzewice, kolorowe leśne boginie czy rozczulający towarzysz szewca Skuby – Chowaniec – odziany w srebrzysty kask i lśniącą pelerynę, wzorowany na kultowej postaci R2-D2 z „Gwiezdnych Wojen”. Dynamiczne i różnobarwne światła Mirka Kaczmarka oraz efektowne, wzorzyste kostiumy zaprojektowane przez niego we współpracy z Krystianem Szymczakiem tworzą atrakcyjny kod wizualny. Akcja spektaklu toczy się wartko, a jego dynamikę podkręcają imponujące wizualizacje rzutowane nie tylko na materiał w tyle sceny, ale również na widownię. Więcej >

czaskultury.pl

Agata Kędzia

Spektakl Jakuba Roszkowskiego można nazwać ekologiczno-feministyczną wersją starej baśni. Tyle tylko, że taka klasyfikacja wydaje się krzywdząca dla inteligentnego i znakomicie wyreżyserowanego scenariusza. Tekst Roszkowskiego, z jednej strony nie narusza kanonicznej opowieści o smoku i szewcu (choć tutaj przedstawia się go jako maminsynka o nazwisku Skuba; w tej roli Maciej Jackowski), z drugiej jednak – i to właśnie okazuje się najciekawsze – wprowadza nowe wątki i tematy. Więcej >>

teatralny.pl

Olga Katafiasz

"1989" w Gdańsku "1989" w Poznaniu "1989" w Toruniu "1989" w Warszawie "Romeo i Julia" w Gdańsku "SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY" w Czarnolesie "Znachor" w Jeleniej Górze "Znachor" w Opolu 1989 Act of Killing Act of Killing Agamemnon Balladyna Berek, czyli upiór w moherze Bóg, ja i pieniądze Botticelli Chory z urojenia Debil Dobrze się kłamie Dwoje na huśtawce Dziady Dziady - 130lecie Teatru Game Goło i wesoło Hamlet IMPRO KRK IMPRO KRK Kobieta i życie Kobieta i życie Kto się boi Virginii Woolf? Kwiat paproci Lalka Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć Ludzie inteligentni Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus My Baby, czyli rodzinny biznes Nerwica Natręctw Niespodziewany powrót Noc Teatrów - Pani Bovary. Możliwa historia Noc Teatrów - Smok! Nowy Jork. Prohibicja O dwóch doktorach i jednej pacjentce O mało co... Opowieść wigilijna Pani Bovary. Możliwa historia POMOC DOMOWA Porwanie - Nowa komedia Artura Barcisia Rabacja Romeo i Julia Seks dla opornych Simona K. Wołająca na puszczy Siostrzeństwo / Sisterhood Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu Słoneczni chłopcy Smok! Smok! - spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu Spóźnione odwiedziny Szczeliny istnienia SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY Testosteron Turnus mija, a ja niczyja TYSIĄC NOCY I JEDNA. Szeherezada 1979 Wąsik - Jak się (nie) golić przed wizytą teścia Wieczorek pożegnalny Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej Zimowla Znachor Znachor żONa