EN
Kobieta w baśniowym stroju stoi z jedną ręką wysunięta do przodu jakby pływała kraulem. Aktorka gra tytułowy kwiat paproci. Ma na głowie nakrycie głowy w kształcie dużego kwiatu i pawimi piórami po bokach. Jest ubrana w zielony i szary kombinezon oraz tunikę ze srebrnych koralików. Tło jest niebieskie z zarysem wysokich drzew.

Kwiat paproci
POŻEGNANIE Z TYTUŁEM

Zobacz wszystkich
  • Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego - Duża Scena
  • Premiera: 06.12.2018
  • Spektakl dla dzieci od 8 lat z tłumaczeniem na język angielski i ukraiński. UA. "Цвіт папороті". Вистава для дітей з перекладом українською мовою.
80 min.
> 7 EN

Maria Wojtyszko i Jakub Krofta – specjaliści od nowoczesnych w formie i mądrych w wyrazie bajek teatralnych – opowiadają tym razem historię Stanisława, który nieśmiertelności szuka w sztuce, w malarstwie, w teatrze. Konkretnie w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Oraz baśniową historię Stasia, chłopca który przedwcześnie stracił mamę i który – w pogoni za nieśmiertelnością – próbuje odnaleźć mityczny kwiat paproci.

W tym pięknym wizualnie iskrzącym się od absurdalnego humoru przedstawieniu spotykają się postaci historyczne z baśniowymi, tradycyjne techniki lalkowe z najnowocześniejszymi projekcjami, a kurtyna Siemiradzkiego… z kurtyną Wyspiańskiego.

Spacer szlakiem Stanisława Wyspiańskiego → pobierz plik

Obsada:

  • Lidia Bogaczówna - Hermes Żywe Srebro, Kwiat paproci,
  • Daniel Malchar - Stanisław Wyspiański,
  • Tomasz Międzik - Krytyk wewnętrzny, Ksiądz, Dyrektor Teatru,
  • Anna Tomaszewska - Profesro Dziewięcka, Ciotka Stankiewiczowa, Ciotkozaur, Modrzejewska, Staruch Szarucha,
  • Antoni Milancej - Przyjaciel, Mehoffer, Rydel, Clown Bom, Upiór, Jasiek,
  • Tomasz Wysocki - Doktor, Szkielet, Chochoł,
  • Karolina Kamińska - Kobieta z Dwiema Głowami (Justysia i Bożena), Róża, Panna Młoda, Mama,
  • Agnieszka Kościelniak - Kobieta z Dwiema Głowami (dublura),
  • Dorota Godzic - Teosia, Matka Boska, Hetman,
  • Dorota Wodzień - Mały Staś,
  • Julia Dyga - Mały Staś,
  • Michał Ferenc - Mały Staś.

Czytaj wszystko

Film do spektaklu "Kwiat paproci" w Polskim Języku Migowym, opisujący bohaterów.

Aktorka Lidia Bogaczówna (w roli: Hermes Żywe Srebro i Kwiat Paproci) zaprasza w Polskim Języku Migowym na spektakl pt. "Kwiat Paproci".

Udogodnienia do spektaklu zostały przygotowane w ramach projektu „Teatrosfera bez barier. Akt drugi"

Projekt jest dofinansowany ze środków MKiDN

Materiał prasowy

Spektakl "Kwiat paproci" zakwalifikowany do konkursu

Z radością informujemy, że spektakl "Kwiat paproci" w reżyserii Jakuba Krofty zakwalifikował się do 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Więcej >

Recenzje:

„Kwiat paproci” autorstwa Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty to spektakl dla widzów starszych i młodszych, którego kanwą jest twórczość Stanisława Wyspiańskiego. To klasyczna baśń o małym, bardzo wrażliwym chłopcu, który poszukując drogi do nieśmiertelności, odnajduje ją w swojej sztuce. Wyspiański ukazany jest na dwóch płaszczyznach – jako mały, zbyt wcześnie osierocony przez mamę chłopczyk marzący o znalezieniu tajemniczego kwiatu paproci (kreowany przez lalkę znakomicie animowaną przez trójkę aktorów) oraz jako kontrowersyjny, skomplikowany artysta (w żywym planie). Widzowie już na samym początku spektaklu zostają wciągnięci do akcji przez mistrza ceremonii Hermesa, który zagaduje, a następnie zaprasza na scenę siedzącego na widowni Krytyka. A potem jest magicznie, kolorowo, nostalgicznie i bardzo ciekawie. Przez scenę przewija się (nawet od czasu do czasu przelatuje) korowód kolorowych, pełnokrwistych postaci, wykorzystane są oryginalne projekcje multimedialne (świetny pomysł z animacją kurtyny Siemiradzkiego), a całość wieńczy nowo-zainstalowana w teatrze obrotowa scena. Przedstawienie jest bardzo plastyczne, kostiumy oryginalne i estetyczne, w scenografii wykorzystane są różne współczesne techniki, dzięki czemu „Kwiat paproci” z jednej strony jest tradycyjną, klasyczną baśnią, a z drugiej nowoczesnym, pełnym zaskakujących pomysłów widowiskiem. Więcej >

nascenie.info

Anna Małachowska

"Kwiat paproci" to piękny i wzruszający spektakl. Stanisław Wyspiański nie zostaje w nim ustawiony na marmurowym cokole, ale potraktowany jest z dużą czułością.

Maria Wojtyszko zdecydowała się napisać o pragnieniu nieśmiertelności artysty, którego od najmłodszych lat otaczała śmierć. Najpierw umarła matka, potem ojciec, a później w młodym wieku choroba zaczęła systematycznie niszczyć ciało artysty, przez co żył on pod nieustanną presją czasu widząc na horyzoncie widmo swojej śmierci i kres swojej sztuki. Jest to wątek niezwykle istotny w twórczości Wyspiańskiego, a jednocześnie znajdujący się niejako na marginesie narracji bardziej poręcznych na przykład w szkolnym nauczaniu.

e-teatr.pl

Zuzanna Berendt