Uwielbiana przez widzów, nieschodząca z afisza od dwudziestolecia, ogromnie śmieszna i wiecznie aktualna klasyczna komedia Moliera!
Francuski mistrz gatunku obśmiewa w niej ludzką głupotę, zacofanie, obłudę i podłość. Ukazuje świat, w którym wszyscy są „chorzy”, tuszując w ten sposób swój smutek, czy swoją samotność.
Reżyser Giovanni Pampiglione zamyka ten tekst w niezwykle efektownej i rzadko dziś spotykanej formie komedii dell’arte. To spektakl, który bawi do łez, nie uciekając przy tym od chwil głębokiej refleksji.
W roli tytułowej jeden z najpopularniejszych polskich aktorów – Andrzej Grabowski.
Obsada:
Andrzej Grabowski - Argan,
Lidia Bogaczówna - Belina,
Natalia Strzelecka - Aniela,
Karolina Kamińska - Ludwisia,
Tadeusz Kwinta - Berald,
Rafał Dziwisz - Berald (dublura),
Rafał Sadowski - Kleant,
Mateusz Bieryt - Kleant (dublura),
Feliks Szajnert - Pan Biegunka,
Rafał Dziwisz - Pan Biegunka (dublura),
Wojciech Skibiński - Pan Czyściciel,
Maciej Jackowski - Pan Czyściciel (dublura),
Grzegorz Łukawski - Tomasz Biegunka,
Błażej Wójcik (gościnnie) - Tomasz Biegunka (dublura),
Krzysztof Jędrysek - Pan Wonny,
Tomasz Wysocki - Pan Wiara (dublura),
Tadeusz Zięba - Pan Wiara (dublura),
Anna Tomaszewska - Antosia.
XVI Dni Komedii dell’Arte 15 II – 05 III 2025
Kraków już od piętnastu lat znajduje się pośród miast obchodzących międzynarodowe święto komedii dell’arte – Commedia dell’Arte Day, którego celem jest promowanie wiedzy na temat niezwykłego teatralnego zjawiska, jakim była i jest komedia dell’arte.
Nadchodząca edycja zostanie poświęcona wielkim kontynuatorom tradycji komedii – Goldoniemu oraz Molierowi.
Z tej okazji program XVI Dni Komedii dell’Arte prezentuje się podwójnie rekordowo w historii dotychczasowych obchodów. Obejmuje najdłuższy czas trwania, bo od 15 lutego aż do 2 marca 2025 r., oraz najszersze pole współpracy z innymi teatrami. Czeka nas prawdziwy maraton komediowej klasyki!
Na liście przewidzianych spektakli znalazły się następujące tytuły: „Sługa dwóch panów” Goldoniego, czyli najnowsza premiera Teatru Stu w reż. K. Jasińskiego, „Chory z urojenia” Moliera w reż. G. Pampiglione w Teatrze im. J. Słowackiego oraz aż trzy tytuły, w tym dwa gościnne występy, na deskach Teatru Groteska – Molierowski „Skąpiec” w reż. W. Nurkowskiego, „Osobliwe zdarzenie” Goldoniego Teatru Lalki Tęcza ze Słupska w reż. Matteo Spiazziego i uhonorowany Nagrodą Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego „Mieszczanin szlachcicem” Trupy Komedianty w specjalnie na tę okazję roztańczonej wersji z udziałem Baletu Cracovia Danza. We wprowadzeniu dziecięcego widza w świat komedii pomoże zaś familijny spektakl „Perypetie Arlekina. Bajka dell’arte” Trupy Komedianty.
Część spektakli dostępna będzie również w porach przedpołudniowych specjalnie z myślą o młodzieży szkolnej. Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje – spotkanie tematyczne „Goldoni na współczesnych polskich scenach” w Instytucie Włoskim z udziałem zaproszonych reżyserów, lekcje dla młodzieży, warsztaty komedii w szkołach muzycznych na wydziałach wokalnych zakończonyt koncertem oraz wernisaż prac plastycznych Izabelli Czarneckiej.
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Organizatorzy : Fundacja Studio Dono, Centrum Kultury Podgórza
Współorganizatorzy: Włoski Instytut Kultury w Krakowie
Partnerzy: Teatr Stu, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatr Groteska, Balet Dworski Cracovia Danza, Trupa KOMEDIANTY, Teatr Praska 52, Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie
Szczegóły na: www.dnikomedii.pl
Kontakt: biuro@studiodono.pl / 606 356789